Do chrzanowskiego magistratu wpłynął wniosek o wydanie decyzji środowiskowej na uruchomienie instalacji do termicznego przekształcania odpadów RDF. Spółka Veolia chce odejść od węgla przed 2030 rokiem.
Zgodnie z założeniami polskiego planu transformacji energetycznej udział węgla w produkcji energii będzie eliminowany i ma osiągnąć nie więcej niż 28% do 2040 roku. Veolia chce odejść od węgla 10 lat wcześniej. W zeszłym miesiącu Wojciech Noga, prezes zarządu Veolia Południe Sp. z o.o. w rozmowie z „Przełomem” zapowiadał, że spółka chce być liderem transformacji energetycznej.
– Dzisiaj już chyba nikt nie ma wątpliwości, że jednym z najpoważniejszych wyzwań, przed którymi stoi nasza cywilizacja, jest walka ze zmianami klimatycznymi. Oznacza to przede wszystkim konieczność jak najszybszego ograniczenia emisji CO2. Nie uda się tego osiągnąć bez eliminacji węgla jako paliwa używanego zarówno w domach, jak i w energetyce i ciepłownictwie – powiedział wówczas.
Zaznaczył, że spółka szuka rozwiązań, które nie spowodują pogorszenia konkurencyjności cen ciepła systemowego względem innych źródeł energii.
Jak się okazuje, Veolia zdecydowała się pozyskiwać energię z odpadów, a dokładniej – z RDF (skrót od ang.Refuse Derived Fuel). To określenie stosowane w odniesieniu do frakcji kalorycznej odpadów o dużej wartości opałowej, które nie nadają się do recyklingu. Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej wpłynął do urzędu miejskiego w tym miesiącu.
Mieszkańcy trzech gmin zrzeszonych w Związku Międzygminnym Gospodarki Komunalnej w Chrzanowie wytwarzają rocznie 24 tysiące ton odpadów zmieszanych, z czego ok. 4 tys. ton stanowią RDF-y.
Na składowisku ZGOK w Balinie powstaje w skali roku łącznie 15 tys. ton RDF-ów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS