Dzisiaj, 26 sierpnia (14:30)
Jej nazwisko dziś pamięta niewielu – Noor Inayat Khan. Była muzułmańską księżniczką, która sprzeciwiała się nazistom w czasie II wojny światowej. Walczyła niezwykle dzielnie, za to przed wybuchem wojennej zawieruchy… była pacyfistką, piszącą literaturę dziecięcą.
Muzułmańskie kobiety powszechnie, zgodnie ze stereotypem, kojarzą się ze skrytymi za hidżabami albo burkami, cichymi żonami.
Jednak o pewnej muzułmańskiej księżniczce z pewnością nie można powiedzieć, że była skryta i nie miała w sobie odwagi.
Mowa tu o Noor Inayat Khan, która przyszła na świat, gdy szalała I wojna światowa. Urodziła się w Rosji, a dokładniej mówiąc w Moskwie. To jednak nie było w tym czasie bezpieczne miejsce dla niej i jej rodziców. Była nazywana księżniczką, bo jej przodkiem był XVIII wieczny władca Karnataki.
Matka Amerykanka, a ojciec Hindus wraz z córką uciekają do Anglii, gdzie rodzina powiększa się jeszcze o trójkę pociech. Stamtąd rodzina przenosi się jeszcze do Paryża, gdzie wiedzie niemal idylliczne życie w pięknym domu.
Mała Noor wychowywana była w wierze muzułmańskiej i od dziecka była uczona najważniejszych zasad islamu. Zadbał o to jej ojciec, który zginął 1927 roku, wyjeżdżając do Indii.
Zostawił żonę i dzieci same w Paryżu, a po tej tragicznej wiadomości matka Noor załamana, izolowała się od rodziny. Wtedy właśnie Inayat Khan przejęła opiekę nad swoim rodzeństwem i prowadziła dom.
Dorastając i opiekując się młodszym rodzeństwem decyduje, że chce studiować psychologię na Sorbonie i tak też się dzieje. W międzyczasie na popularności zyskują jej opowieści, które pisze dla najmłodszych.
Do czasu wybuchu II wojny światowej deklaruje się jako pacyfistka i gardzi wszelkimi oznakami przemocy, zwłaszcza wobec słabszych. Jednak gdy w 1940 roku znajduje się w Anglii, podejmuje decyzję, że chce walczyć.
Dołączyła wówczas do sił wojennych Anglii. W szeregach szkolona jest na operatorkę radia i tym samym zostaje jedną z pierwszych kobiet, które właśnie tym się zajmują.
Podczas nadawania tajnych wiadomości morsem, obserwują ją agenci tajnych służb specjalnych i widzą w niej potencjał. Jednostka specjalna stworzona przez Winstona Churchilla po szkoleniu wysyła Noor z powrotem do Francji, gdzie jest zdana tylko na siebie.
Tam otrzymuje pseudonim Madeleine i prowadzi działalność szpiegowską i prowadzi transmisję radiową. Niestety, po dwóch tygodniach działań, w siatce, w które pracuje, mają miejsce aresztowania przez gestapo.
Noor dostaje propozycję powrotu do Anglii, ale odrzuca ją i stara się zebrać jak najwięcej nowych wiadomości.
To, czego dokonała N … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS