Język urzędniczy bywa bardzo problematyczny. „Wycofanie z użycia w formacjach” zwierząt pełniących służbę, np. w policji oznacza po prostu zakończenie przez nich pracy i przejście na swoistą, zwierzęcą emeryturę. W życie wchodzi właśnie ważna zmiana prawa, która pokazuje, że los zwierząt jest traktowany jako coraz ważniejszy.
Na stronach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pojawił się komunikat, który pokazuje, że los zwierząt jest traktowany jako ważny. Za deklaracjami w tym zakresie idą także konkretne działania. Ustawa dotycząca zwierząt w służbach mundurowych doczekała się właśnie prezydenckiego podpisu
Jak wyjaśnia wiceminister Błażej Poboży, odpowiedzialny za proces legislacyjny ze strony resortu spraw wewnętrznych i administracji:
Cieszę się, że rozwiązania przygotowane w MSWiA już wkrótce zaczną obowiązywać. Troska o los zwierząt w służbie, a zwłaszcza poza służbą jest naszym etycznym obowiązkiem.
Zmiana ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw ma na celu uregulowanie statusu prawnego zwierząt w służbach nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także w Siłach Zbrojnych RP, Służbie Więziennej i Straży Marszałkowskiej. W ustawie zaproponowano rozwiązania regulujące sytuację zwierząt od momentu ich doboru, poprzez czas realizacji zadań w poszczególnych formacjach, aż po ich sytuację po wycofaniu z użycia w formacjach.
Zwierzę – pracownik, zwierzę – przyjaciel. Opiekun może wybrać
W ustawie określono także wymogi dla opiekuna, któremu przydziela się zwierzę pod opiekę w poszczególnych formacjach, obowiązki opiekunów zwierząt, zasady żywienia oraz zasady poddawania zwierząt zabiegom profilaktycznym i leczeniu. Opiekun zwierzęcia będzie otrzymywał wyżywienie w naturze dla psa lub konia albo równoważnik w formie ryczałtu z tytułu kosztów wyżywienia zwierzęcia. Ryczałt wypłacany będzie co miesiąc z góry. Rozwiązania odnoszące się do równoważnika będą obowiązywać również po wycofaniu zwierzęcia ze służby.
Zwierzęta wycofane z użycia w danej formacji będą pozostawały na jej stanie. Natomiast pierwszeństwo w powierzeniu opieki będzie miał dotychczasowy opiekun. Jeśli dotychczasowy opiekun nie podejmie się opieki nad zwierzęciem, będzie ono mogło zostać powierzone innemu przeszkolonemu funkcjon … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS