Moralność pani Dulskiej, nazwana tragifarsą kołtuńską, powstała jesienią 1906 roku. Gabriela Zapolska napisała ją w ciągu zaledwie kilku dni. Książka już w grudniu miała swoją prapremierę w krakowskim Teatrze Miejskim, dokąd przeniesiono ją ze Lwowa z powodu choroby aktorki. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych Gabrieli Zapolskiej.
To właśnie tragifarsa kołtuńska jest w tym roku lekturą obowiązkową Narodowego Czytania.
W Krakowie 4 września na scenie pod Kopcem Kościuszki “Moralność pani Dulskiej” przeczytają znane i lubiane postacie. Wydarzenie organizowane przez Bibliotekę Kraków rozpocznie się o 13.00, ale wszystkich chętnych zapraszamy już w samo południe.
Zwieńczeniem czytelniczej imprezy będzie wspólne – prawdziwe, nie udawane – wejście rodziny Dulskich na szczyt Kopca Kościuszki.
W ramach Narodowego Czytania 2021 krakowską wersję sztuki przeczytają:
- Ewa Wachowicz – Aniela Dulska
- Tomasz Organek – Zbyszko, syn Dulskich
- Maria Sajdak – Hanka, służąca w domu Dulskich
- Robert Piaskowski – Felicjan, mąż Dulskiej
W pozostałych rolach zespół Teatru Ab Intra, działający przy Nowohuckim Centrum Kultury: Kamila Czerwińska, Anna Grodzicka, Izabela Jarosławska, Joanna Maj, Joanna Plewa, Wioleta Skrzyńska, Zofia Szczepańska;
- Piotr Wasilewski – narrator;
- Zespół Pieśni i Tańca “Krakowiacy” – oprawa muzyczna.
Wydarzenie będzie transmitowane on-line na kanale YouTube Biblioteki Kraków oraz do Centralnej Biblioteki w Wilnie. W filiach Biblioteki Kraków można odebrać okolicznościową zakładkę, a jednocześnie kupon z 30% zniżką na bilet wstępu 4 września do Muzeum Kościuszkowskiego!
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. “Potop” i “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS