A A+ A++

Teoretycznie każdy przechodzi szkolenie z tego, jak postępować kiedy ktoś ulegnie wypadkowi. Nie wolno biernie czekać na przyjazd zespołu ratowniczego, każda sekunda może zaważyć na czyimś życiu lub śmierci.

Praktyczne zastosowanie reguł BHP oraz pierwszej pomocy przychodzi już z większym trudem. Z tego względu koniecznie trzeba dostarczyć wszelkie niezbędne środki i akcesoria, a apteczkę umieścić w widocznym, łatwo dostępnym miejscu.

Czytelna, przejrzysta instrukcja postępowania ułatwia zachowanie spokoju i koncentracji

Każdy wypadek to sytuacja stresogenna. Również dla świadków, którzy mogliby nieść pomoc, od której zależy czyjeś zdrowie i życie. W takich sytuacjach łatwo zapomnieć o tym, co usłyszało się na szkoleniach BHP. A nieprawidłowe wykonanie pewnych czynności może komuś bardziej niż pomóc. Dlatego na każdym przedmiocie trafiającym do apteczki powinny znaleźć się wskazówki użycia. Najlepiej w formie graficznej, prezentującej kolejne etapy niesienia pierwszej pomocy przedmedycznej. Specjaliści z firmy Alfa i Omega zwracają jeszcze uwagę na prawidłowe ułożenie przedmiotów. Każdy opatrunek, maska, plaster, rękawiczki, pinceta, nożyczki, spray czy koc powinny mieć w apteczce dedykowaną przegródkę. Najlepiej z mocowaniem. Wyposażenie włożone luzem do środka może okazać się trudne i zbyt czasochłonne. Nowoczesne apteczki umożliwiają sięgnięcie po potrzebny przedmiot bez dotykania pozostałych. Na stronie https://aio.com.pl/ można przyjrzeć się bliżej, jak są skonstruowane takie organizery pierwszej pomocy.

Środki znajdujące się w apteczce należy dopasować do potencjalnych zagrożeń w danym miejscu

Każda praca wiąże się z pewnym ryzykiem wypadków – mniej lub bardziej poważnych. Zadaniem specjalistów BHP jest wskazanie, jakie sytuacje mogą wystąpić i wskazać adekwatne do nich wyposażenie. Najprościej pokazać to na przykładzie: co łączy spawaczy, kucharzy oraz elektryków? W każdym z tych zawodów występuje stosunkowo wysokie prawdopodobieństwo oparzenia. Dlatego zestawy pierwszej pomocy w montowniach, lokalach gastronomicznych czy halach produkcyjnych powinny zawierać środki przeciw oparzeniom. Najczęściej mają one formę żelowego kompresu, ale w użyciu są także myjki z płynem, plastry piankowe czy hydrożelowe. Warto jeszcze zwrócić uwagę na obecność masek do sztucznego oddychania, rękawic jednorazowych oraz innych akcesoriów zabezpieczających zdrowie osób niosących pierwszą pomoc. W końcu jedna z pierwszych zasad ratownictwa brzmi: przed przystąpieniem do działania upewnij się, że nie ma żadnego zagrożenia.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBiblioteka Piotrków Trybunalski: Spotkanie autorskie z ILONĄ ŁEPKOWSKĄ w ramach Narodowego Czytania
Następny artykułTekturowe stojaki reklamowe w Twoim Sklepie. Prezentujemy ABC efektywnej sprzedaży