Na co dzień borykają się z cierpieniem, niepełnosprawnością i dysfunkcją życiową. Przez różne ograniczenia wielu z nich zamartwia się o byt i bezpieczeństwo swojej rodziny. Wszystkie te troski mogą jednak dzielić z Matką Bożą. Tą, która nigdy nie opuszcza i daje ukojenie. W tym roku Pielgrzymka Świata Osób Słabych na Jasną Górę obędzie się już po raz 26.
Organizatorem pielgrzymki jest Katolickie Stowarzyszenie Charytatywne „Betel”, którego założycielem jest Andrzej Kalinowski. Jak mówi – moc wspólnej modlitwy ma ogromną siłę w budowaniu chrześcijańskiej jedności:
– Nazwa może wydawać się dziwna – dla osób słabych – ale do tego „worka” wrzucamy wiele różnych środowisk. W pierwszej kolejności osoby niepełnosprawne i chore, ale też inne – będące na tzw. marginesie naszego społeczeństwa. To osoby bezdomne, grupa narkomanów. Idą wszystkie te osoby, które w jakiś sposób nie mieszczą się w ramach naszego społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału.
Pątnicy wyruszą 28 sierpnia o godz. 9.00 z kościoła św. Jana Chrzciciela w Olsztynie. Po krótkiej modlitwie i błogosławieństwie bp. Andrzeja Przybylskiego wierni udadzą się w trasę, aby o godz. 17.00 być już na Jasnej Górze. Więcej o pielgrzymce mówi Alicja Bednarska, sekretarz w ruchu dobroczynnym „Betel”:
– Te osoby, które nie mogą uczestniczyć w całości zapraszamy pod kościół św. Zygmunta w Częstochowie o godz. 15.00. Zawsze gromadzi się tam spora grupa osób, która następnie dołącza do pątników. Wspólnie udamy się na Jasną Górę. Następnie w bazylice odprawiona zostanie Msza św., której przewodniczyć będzie abp Wacław Depo.
Pielgrzymka Świata Osób Słabych łączy wszystkich, którzy pragną zjednoczenia z Bogiem. – To spotkanie przyjaciół, którzy chociaż raz w roku mogą porozmawiać i wspólnie się pomodlić. Proszą Matkę Bożą o Jej łaskę i opiekę – mówi ks. Jacek Marciniec, duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych:
– To przede wszystkim wędrowanie do domu Matki Bożej. To pielgrzymka z konkretnymi intencjami do Maryi, aby wypraszała błogosławieństwo na trudną codzienność. Pielgrzymka to też piękne świadectwo tego, że każdy jest potrzebny, pomimo swoich ułomności. W ten sposób tworzy się atmosfera braterstwa i wspólnoty. Naprawdę warto spróbować.
Każdy, kto nie będzie mógł uczestniczyć w pielgrzymce, może przekazać pątnikom swoje intencje w szczególny sposób. Więcej na ten temat mówi s. Milena:
– Mieszkańcy Częstochowy wielokrotnie pytali, gdzie mogą zostawić swoje intencje. Postanowiliśmy więc znaleźć jak najlepsze rozwiązanie. Tajemnice swojego serca, te wszystkie intencje, będzie można zostawić w kawiarni „Niebo w mieście”. Wszystkie umieszczone zostaną w dużym czerwonym sercu, a następnie zaniesione przez pątników do Matki Bożej na Jasną Górę.
Zgodnie z tradycją po Mszy św. w bazylice jasnogórskiej wręczone zostaną statuetki ECCE HOMO – za świadectwo słabości, służby oraz działalność dobroczynną.
ABK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS