Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje nowa ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE). Jakie obowiązki ciążą na przetwarzającym zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Celem wprowadzenia ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. 2015 poz. 1688) jest uporządkowanie funkcjonowania systemu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Nowe przepisy mają przyczynić się do prowadzenia bezpiecznego dla zdrowia ludzi i środowiska demontażu, a także recyklingu i innych form odzysku odpadów powstałych po jego demontażu.
I tak zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym demontaż zużytego sprzętu, jego przygotowanie do ponownego użycia można prowadzić wyłącznie w zakładzie przetwarzania. Przetwarzanie ZSEiE poza zakładem przetwarzania jest zabronione. Aby stać się zakładem przetwarzania, należy uzyskać decyzję na przetwarzanie Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.
Przepisy ustawy zakazują też zbierania niekompletnego zużytego sprzętu oraz części pochodzących z niego podmiotom innym niż wymienione w ustawie. Ma to ograniczyć nielegalny demontaż zużytego sprzętu w celu sprzedaży pewnych jego elementów do punktów skupu złomu.
Co więcej? Prowadzący zakład przetwarzania jest zobowiązany do co najmniej nieodpłatnego przyjęcia ZSEiE z gospodarstw domowych pozyskanego od zbierającego ZSEiE.
Poza tym w ustawie pojawiają się też kwestie niezapowiedzianych kontroli. Inspekcja Ochrony Środowiska, marszałek województwa oraz starosta będą mieli możliwość dokonania kontroli zbierającego i przetwarzającego zużyty sprzęt bez konieczności wcześniejszej zapowiedzi tej kontroli.
Jakie jeszcze nowe obowiązki dla przetwarzającego zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny wprowadza ustawa z dnia 11 września 2015 r.? Więcej w artykule: https://www.paleczny.pl/aktualnosci/ochrona-srodowiska/obowiazki-przetwarzajacego-zuzyty-sprzet-ustawa-o-zseie,86.html
Firma
PALECZNY oferuje kompleksowe doradztwo i konsulting w zakresie ekologii
i ochrony środowiska – od etapu uzyskania wzizt poprzez otrzymanie
pozwolenia na budowę, pozwolenia na użytkowanie po bieżącą działalność
firmy. Firma PALECZNY działa w branży usług świadczonych na rzecz
ochrony środowiska od 1999 roku.
Dane kontaktowe: tel. 0-22
497-97-97, fax 0-22 497-77-77. Telefon komórkowy: 0-609-140-140. E-mail:
[email protected] Strona działu ds. ochrony środowiska: www.ochrona-srodowiska.paleczny.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS