A A+ A++

Minister zdrowia będzie mógł sfinansować zakup szczepionek nie tylko na potrzeby szczepień obowiązkowych, ale też zalecanych – taki zapis przewidziano w projekcie noweli ustawy o chorobach zakaźnych. To swojego rodzaju furtka przed wprowadzeniem szczepień przeciw HPV, co przewiduje Narodowa Strategia Onkologiczna. Szczepienia te mają być nieobowiązkowe.

Chodzi o projekt nowelizacji przewidujący utworzenie Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, który czeka na pierwsze czytanie w Sejmie.

Projekt zawiera też propozycje zmian dotyczące wykonywania i kierowania na szczepienia, m.in. wprowadza obowiązek zgłaszania przez lekarzy rodzinnych odmowy szczepień. Wcześniej obowiązek ten wynikał tylko z rozporządzenia. 

W projekcie minister zdrowia postanowił uregulować też kwestie dotyczące zakupu szczepionek.

Aktualnie obowiązujący przepis art. 18 ust. 5 ustawy zakaźnej umożliwia zakup szczepionek przez ministra zdrowia wyłącznie na potrzeby szczepień obowiązkowych, natomiast w projekcie przewiduje się umożliwienie sfinansowania również “zakupu szczepionek do innych szczepień, względem których nie jest nałożony obowiązek administracyjny, a których przeprowadzenie jest zalecane”.

Resort zdrowia podkreśla, że poszerzenie katalogu szczepionek, które będą udostępniane nieodpłatnie pacjentom w ramach wskazanych grup docelowych, “ma zapewnić realizację określonych celów zdrowotnych w populacji objętej szczepieniem, docelowo z osiągnieciem efektu ochrony zbiorowiskowej”.

Jak zastrzega MZ, “umieszczanie w PSO szczepień zalecanych, co do których zachodzą przesłanki do objęcia finasowaniem kosztu preparatu, będzie jednak każdorazowo możliwe po zabezpieczeniu finansowania w budżecie państwa w zakresie środków finansowych przeznaczonych na ten cel”. 

 

Strategia onkologiczna i szczepienia przeciw HPV

Resort zdrowia wyjaśnia, że takie zmiany są niezbędne, aby wprowadzić szczepienia przeciw chorobie zakaźnej wymienionej w katalogu szczepień zalecanych w celu zrealizowania postanowień wynikających z programów profilaktycznych, jak np. obecnie wdrażany program wieloletni pn. Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) na lata 2020–2030.

Chodzi o wskazane w Strategii szczepienia przeciw HPV.

Według MZ, “(…) do realizacji przedmiotowego przedsięwzięcia jest niezbędne wdrożenie mechanizmu finansowania (przy uwzględnieniu możliwości zabezpieczenia przez ministra zdrowia, od roku 2022, szczepionek) i umożliwienie rozpoczęcia celu określonego w NSO na zasadach przyjętych dla szczepień obowiązkowych, realizowanych w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej”.

Przygotowanie rozwiązań legislacyjnych, które umożliwią zakup przez MZ szczepionek przeciw HPV zapowiedział pod koniec lipca wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas posiedzenia podzespołu ds. onkologii. Szczepienia przeciw HPV: już wkrótce niezbędne regulacje

Polecamy także:

  • Szczepienia przeciw HPV: producent potrzebuje 2 lata na wyprodukowanie
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiłkarki HydroTrucku Radom zagrają z SWD Wodzisław Śląski
Następny artykułCzy Polska przyjmie afgańskich uchodźców? Mamy odpowiedź ministerstwa