Od wciągnięcia na maszt flagi państwowej przed parlamentem w Budapeszcie oraz zaprzysiężenia nowych oficerów wojska węgierskiego rozpoczęły się w piątek centralne obchody Dnia św. Stefana, pierwszego króla Węgier, które w tym roku potrwają aż do niedzieli. „W czasach współczesnych nasze Państwa i Narody mogą nadal wzajemnie liczyć na siebie w sytuacjach zagrożenia” – napisał prezydent Andrzej Duda w liście gratulacyjnym do prezydenta Republiki Węgier Jánosa Ádera.
CZYTAJ WIĘCEJ: Viktor Orban nie zapomniał o Polsce! Premier Węgier nazwał przyjęcie Konstytucji 3 Maja „przełomowym wydarzeniem”
Węgry świętują Dzień św. Stefana. Bogata oprawa uroczystości!
W ceremonii wzięli udział prezydent Janos Ader i minister obrony Tibor Benkoe, przedstawiciele rządu, a także korpusu dyplomatycznego.
Jak podkreślił Ader w przemówieniu, pandemia przez ostatnie półtora roku utrudniała wspólne świętowanie i chociaż „z tylu rzeczy musieliśmy zrezygnować, to okazało się też, w ilu możemy znaleźć oparcie”, „okazało się, że potrafimy być bezinteresowni, gotowi do pomocy, uważni i zdyscyplinowani”.
W zeszłym roku obchody Dnia św. Stefana nie odbyły się z powodu pandemii koronawirusa, ale w tym mają wyjątkowo bogatą oprawę. Rozpoczęły się poza Budapesztem już w czwartek i potrwają przez cały długi weekend. Na ten czas władze zniosły wszelkie restrykcje przeciwepidemiczne, by umożliwić mieszkańcom masowy udział w świętowaniu.
W Budapeszcie zorganizowano w czwartek m.in. dzień otwarty w parlamencie, gdzie można obejrzeć koronę św. Stefana, a wieczorem zaplanowano „największe fajerwerki Europy”, które będzie można podziwiać nad Dunajem na długości 4,3 km.
W sumie w stolicy w 17 miejscach odbędzie się ponad 100 programów, m.in. koncerty, wydarzenia z udziałem węgierskich olimpijczyków, pochód charytatywny, a przez cały długi weekend będzie działał jarmark węgierskich potraw Ulica Węgierskich Smaków.
Uroczystości zaplanowano też poza Budapesztem, np. w Debreczynie na wschodzie kraju odbędzie się tradycyjny karnawał kwiatowy, a w Szolnoku rzeczna parada z pochodniami na Cisie.
Św. Stefan – założyciel państwa i pierwszy węgierski święty
Dzień św. Stefana, którego uznaje się za założyciela państwa, jest jednym z najstarszych świąt węgierskich. Jest to też święto nowego chleba.
Stefan I Święty z dynastii Arpadów urodził się w drugiej połowie X wieku. Na króla Węgier koronowany został w 1000 lub 1001 r. Był krzewicielem chrześcijaństwa i pierwszym węgierskim świętym – został kanonizowany 20 sierpnia 1083 r. 20 sierpnia jest świętem państwowym na Węgrzech od 1991 r.
Prezydent Duda wystosował list gratulacyjny do prezydenta Węgier
Z okazji dnia Świętego Stefana – Patrona Węgier – przekazuję Panu i wszystkim Węgrom, w imieniu własnym i całego Narodu Polskiego, najserdeczniejsze gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności – napisał prezydent Andrzej Duda w liście gratulacyjnym do prezydenta Republiki Węgier Jánosa Ádera.
Andrzej Duda podkreślił w liście, że Polskę i Węgry łączą szczególne więzi – pełne głębokiej przyjaźni, szacunku i intensywnego dialogu.
Historia naszych relacji jest nie tylko długa, ale i wyjątkowo zgodna
— ocenił prezydent. Przypomniał także, że w tym roku obchodzimy dwie bardzo ważne dla obu naszych państw daty – 65. rocznicę Poznańskiego Czerwca oraz powstania węgierskiego 1956 r.
Pozostawiły one trwały ślad w historii Polski i Węgier. Polacy z radością przyjęli poparcie Węgrów dla wydarzeń poznańskich, zaś kilka miesięcy później zareagowali spontanicznym wsparciem dla powstańców w Budapeszcie
— wskazał prezydent.
Andrzej Duda: Polska i Węgry mogą na siebie liczyć
W ocenie Andrzeja Dudy także w czasach współczesnych nasze państwa i narody mogą nadal wzajemnie liczyć na siebie w sytuacjach zagrożenia, także w tak trudnych momentach jak pandemia COVID-19.
Jestem przekonany, że po ustąpieniu zagrożenia epidemicznego nasza współpraca jeszcze bardziej się wzmocni – na każdym szczeblu i w każdym wymiarze
— wskazał.
Z radością oczekuję na możliwość złożenia wizyty oficjalnej na Węgrzech na początku września br. Cieszę się również, że pod koniec listopada spotkamy się w Budapeszcie w szerszym gronie prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej przy okazji wydarzenia Planet Budapest 2021
— wskazał Andrzej Duda.
Nasza dwustronna współpraca stanowi ważny czynnik rozwoju i bezpieczeństwa naszego regionu i całej Europy. Bez ścisłej i wszechstronnej kooperacji w ramach Inicjatywy Trójmorza oraz Grupy Wyszehradzkiej, której trzydziestolecie obchodziliśmy w tym roku, głos naszego regionu nie byłby równie mocno respektowany
— podkreślił prezydent.
Dziękując za wsparcie okazane podczas niedawno zakończonej prezydencji Polski w V4, życzę samych sukcesów w realizacji węgierskiego przewodnictwa w pracach Grupy
— dodał.
Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, najlepsze życzenia osobistej pomyślności w tym szczególnym dla Narodu Węgierskiego dniu
— podsumował prezydent Duda.
kpc/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS