Spółka odliczy wartość maseczek ochronnych przekazanych szpitalowi do walki z pandemią raz jako darowiznę, drugi raz jako koszt uzyskania przychodu.
Skarbówka potwierdza w najnowszej interpretacji, że darowizny przekazane na zwalczanie Covid-19 dają podatnikom podwójne preferencje. Taką odpowiedź uzyskała spółka, która w sierpniu 2020 r. nabyła maski ochronne za ponad 900 tys. zł. Chce przekazać je jako darowiznę dla wybranych szpitali.
Strony w treści umowy darowizny wskażą wartość na dzień podpisania umowy według cen rynkowych. Spółka zapytała, czy może równocześnie zaliczyć wydatki na nabycie maseczek do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć od podstawy opodatkowania CIT całą wartość jako darowiznę.
Czytaj też:
Czy przedsiębiorca odliczy wydatki na maseczki dla klientów?
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się na takie rozwiązanie. Przypomniał, że tzw. ustawa covidowa z 31 marca 2020 r. wprowadziła możliwość odliczania od podstawy opodatkowania darowizn przekazywanych w 2020 r. na przeciwdziałanie Covid-19 podmiotom wykonującym działalność leczniczą, wpisanym do wykazu. Do tej grupy należą m.in. szpitale publiczne. Prawo do odliczenia dotyczy zarówno darowizny rzeczowej, jak i pieniężnej.
Artykuł 38g ust. 2 ustawy o CIT wprowadza też różne możliwości odliczenia, w zależności od daty przekazania darowizny. Przykładowo, gdy przekazanie nastąpiło do 30 kwietnia 2020 r., odliczeniu podlega kwota odpowiadająca 200 proc. wartości darowizny. Wsparcie przekazane po 1 kwietnia 2021 r. do końca miesiąca, w którym odwołany zostanie stan epidemii, będzie odliczone w rzeczywistej wartości.
„Wnioskodawca może uwzględnić wartość rynkową darowizny na moment jej dokonania. Odliczeniu od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o CIT podlegać będzie 100 proc. wartości maseczek na dzień darowizny” – potwierdził dyrektor KIS.
Co ważne, nie prz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS