Dni od 13 do 15 sierpnia to pierwszy szczyt pielgrzymkowy. W tych dniach na Jasną Górę corocznie wchodzą największe grupy diecezjalne oraz te idące najdłuższe dystanse, nie tylko z Polski. Jak wyglądały te dni ze strony Jasnej Góry oraz częstochowskiej policji?
Podczas tych dni o bezpieczeństwo na drogach oraz płynność ruchu zadbali częstochowscy policjanci, którzy eliminowali osoby stwarzające zagrożenie. O podjętych interwencjach w dniach od 13-15 sierpnia mówi podkom. Sabina Chyra – Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:
– W miniony weekend na drogach Częstochowy i powiatu doszło do 49 kolizji i dwóch wypadków drogowych, w których ranne zostały trzy osoby. Policjanci odnotowali 195 wykroczeń w ruchu drogowym. 117 z nich dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. W tych dniach policjanci podjęli prawie 800 interwencji publicznych. Ukarano również 61 osób za nieprzestrzeganie zasad reżimu sanitarnego.
Od piątku do niedzieli pod jasnogórski Szczyt dotarły 63 pielgrzymki, a w nich 39 tysięcy pątników. Która grupa była najliczniejsza? Która przeszła najdłuższą trasę? A która szła najdłużej? O szczegółowych statystykach mówi Izabela Tyras z Biura Prasowego Jasnej Góry:
– Najliczniejszą jak dotąd jest 310. Warszawska Pielgrzymka Piesza, w której przyszło 3,5 tysiąca osób. Druga co do liczebności jest 43. Radomska Piesza Pielgrzymka. Przyszło w niej 3297 osób. Jedna z najliczniejszych pielgrzymek dotarła z Krakowa, a w niej 3000 osób. Najdłuższą trasę pokonała grupa z Helu, która przemierzyła 638 kilometrów. Natomiast najdłużej szła pielgrzymka archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej z Pustkowa. Trasa zajęła im 20 dni.
Jak z pielgrzymkową codziennością w dobie pandemii poradzili sobie organizatorzy oraz sami pielgrzymujący?
– Tegoroczne pielgrzymowanie dostosowane jest w pełni do wymogów sanitarnych. Najczęściej pielgrzymi odbywali noclegi w drodze. We większości przypadków spali w namiotach lub w specjalnie wyznaczonych miejscach – szkołach, czy remizach, które od razu po opuszczeniu przez pielgrzymów były dezynfekowane. Sporo grup szło w sposób hybrydowy, łącząc noclegi na trasie i przyjęcie formy sztafetowej. To znaczy wyjazd na trasę każdego dnia innej grupy, która dołącza do trzonu pielgrzymki, który pielgrzymuje całą drogę. Warto zauważyć pomysłowość organizatorów jak i samych pątników. Każda grupa wchodząca w skład pielgrzymek diecezjalnych stanowiła oddzielną pielgrzymkę, mającą wszystkie konieczne zabezpieczenia. Niektórzy zmienili trasy, by podczas wędrówki omijać większe skupiska osób.
Oprócz tego zorganizowane zostały pielgrzymki duchowe dla osób, które nie mogły się wybrać w drogę. Są to chorzy, czy zapracowani, którzy codziennie łączyli się z pątnikami w drodze poprzez modlitwę. Na przykład w pielgrzymce gdańskiej w sposób duchowy uczestniczyło aż 5 tysięcy osób.
Obecnie Paulinii czekają na drugi szczyt pielgrzymkowy, który związany jest z Uroczystością Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej, która przypada 26 sierpnia.
KP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS