Czy przed krzyżem św. Andrzeja trzeba się zatrzymać? Zaraz wyjaśnimy tą kwestią i sprawdzimy co mówią przepisy.
Krzyż św. Andrzeja: co oznacza?
W przepisach funkcjonują dwa krzyże św. Andrzeja. Znak G-3 – czyli krzyż z jedną poprzeczką dolną – wyznacza przejazd kolejowy jednotorowy. Znak G-4 – czyli krzyż z dwiema poprzeczkami dolnymi – wyznacza przejazd kolejowy wielotorowy. Krzyż stanowi ważną informację dotyczącą szlaku dla pojazdów szynowych. Ale czy z automatu wymusza na kierowcy zatrzymanie? To zależy…
Nazwa krzyż św. Andrzeja ma głęboko zakorzenione pochodzenie. Ponoć na krzyżu przypominającym kształtem literę X i położonym na boku ukrzyżowany został apostoł. Czemu krzyż św. Andrzeja jest ustawiany przed przejazdami kolejowymi? Bo święty jest patronem podróżujących i ma strzec ich bezpieczeństwa na przejazdach.
Czy przed krzyżem św. Andrzeja trzeba się zatrzymać?
Przed krzyżem św. Andrzeja trzeba się zatrzymać tak naprawdę w dwóch przypadkach:
- po pierwsze wtedy, gdy przed przejazdem bez zapór i półzapór stoi znak “Stop”. W takim przypadku krzyż św. Andrzeja wyznacza miejsce zatrzymania.
- po drugie wtedy, gdy przez przejazd bez zapór i półzapór jedzie pociąg. W takim przypadku krzyż św. Andrzeja również wyznacza miejsce zatrzymania pojazdu.
Nie zatrzymasz się przed krzyżem św. Andrzeja? Mandat!
Co w sytuacji, w której kierowca nie zatrzyma się przed krzyżem św. Andrzeja? Naraża się na mandat. Gdy przed przejazdem bez zapór i półzapór stoi znak B-20 “Stop”, kara wyniesie 100 zł. Dodatkowo do konta prowadzącego dopisane zostaną 2 punkty karne.
Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje
KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce
Tylko teraz
99,00 zł
119,70 zł
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS