A A+ A++

​W poniedziałek mija termin przesłania przez polski rząd odpowiedzi do Komisji Europejskiej po tym, jak w połowie lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. TSUE zobowiązał też nasz kraj do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej. Premier zapowiedział, że oczekiwany przez KE dokument wpłynie do niej do końca dnia.

Szef rządu podczas poniedziałkowej wizyty na Opolszczyźnie został zapytany, czy polskie władze przygotowały odpowiedź ws. Izby Dyscyplinarnej i dotyczącego jej wyroku TSUE. Morawiecki zapewnił, że taki dokument, na który czeka Komisja Europejska, jest przygotowany.

– Do końca dnia odpowiedź zostanie przekazana do KE. Na razie jej nie upubliczniamy, bo dobrą zasadą jest, aby adresat mógł (jako pierwszy – red.) zapoznać się, co się w niej znajduje – wyjaśnił. Jak dodał premier, pismo od polskiego rządu będzie “kompleksowe i całościowe”.

I prezes Sądu Najwyższego ograniczyła działalność Izby Dyscyplinarnej

W lipcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z polską konstytucją.

Komisja Europejska zwróciła się do Polski o potwierdzenie do 16 sierpnia, że zastosuje się ona do decyzji i wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN oraz ostrzegła, że “w przypadku niespełnienia tej prośby Komisja zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę”.

5 sierpnia I prezes SN Małgorzata Manowska wydała dwa zarządzenia ograniczające działalność Izby Dyscyplinarnej w związku z wyrokiem TSUE z 15 lipca. Zgodnie z decyzją I prezes SN, sprawy dyscyplinarne oraz immunitetowe sędziów będą od teraz trafiały do sekretariatu I prezesa SN, w którym mają być przechowywane na okres obowiązywania zarządzenia. O biegu spraw, które już są w Izbie Dyscyplinarnej, zadecyduje jej prezes lub skład, do którego zostały przydzielone.

W przypadku spraw dyscyplinarnych – jak wskazano w zarządzeniach – przepisy mają być stosowane “do czasu wprowadzenia do polskiego systemu prawnego rozwiązań legislacyjnych umożliwiających efektywne funkcjonowanie systemu odpowiedzialności zawodowej sędziów w Rzeczypospolitej Polskiej”, jednak nie dłużej niż do 15 listopada tego roku.

Izba Dyscyplinarna. Kaczyński zapowiedział jej likwidację

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uznał wydanie przez I prezes Sądu Najwyższego zarządzeń za działanie sprzeczne z polskim prawem.

Wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński w późniejszym wywiadzie dla PAP poinformował, że Izba Dyscyplinarna SN w obecnej postaci zostanie zlikwidowana. – Sądzę, że trzeba tę reformę podjąć, bo ona i tak była planowana, najwyżej będzie to kwestia jej przyspieszenia, ale to jest też część Polskiego Ładu. Zlikwidujemy Izbę Dyscyplinarną w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i w ten sposób zniknie przedmiot sporu – informował.

Kaczyński zapowiedział, że pierwsze propozycje dotyczące Izby Dyscyplinarnej pojawią się we wrześniu i będą to projekty rządowe. J … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPaweł Kukiz i fala krytyki: Zaskakujące słowa Błaszczaka. Wspomina Donalda Tuska
Następny artykułMężczyzna wyskoczył z okna na 10. piętrze. Strącił gniazdo szerszeni i przeżył