A A+ A++

Zespół śpiewaczy Jaworznianki, rząd górny od lewej: Józef Król, Małgorzata Sitnik, Krystyna Wielgus, Zygmunt Drożdżak, Maria Starzyk, rząd dolny od lewej: Jerzy Augustyniak, Elżbieta Jachna, Zuzanna Bednarz, Wanda Adamiec, Kazimierz Głowacz, wnuczki członkiń zespołu – od lewej Iga Hebda, Emilka Bednarz

Chleb zdobiony makiem i kłosami z ciasta chlebowego upiekła przewodnicząca zespołu Zuzanna Bednarz, przygotowała też wieniec upleciony z piołunu, goździków, bluszczu i astrów. Jak mówiła pani Zuzanna święcono zboża, żeby wiodło się w pracach polowych, święcone zioła zaś miały leczyć i odstraszać wszelkie zarazy. Kosz ogrodowych kwiatów przygotował Kazimierz Głowacz. Były w koszu słoneczniki, mięta, melisa, hortensja, mieczyki, cynie i dalie. Wszystkie pochodziły z ogrodu pana Kazimierza. Poświęcono też kosz owoców, a w nim m.in. gruszki i jabłka.

Mszę św. otworzyła dawna pieśń maryjna: O Maryjo w niebo uniesiona, nad anielskie chóry wywyższona. Mszę św. celebrował ks. Paweł Łajca. W swym kazaniu rozważał to, co daje człowiekowi prawdziwe szczęście. Wynika to doczesne szczęście z życia wedle woli Boga, który ma najlepszy i najszczęśliwszy plan na życie wiernych. Kult maryjny prowadzi ludzi do szczęścia poprzez postępowania wedle woli bożej. Wierni w modlitwie prosili Boga o obfite plony i wszelkie dobrodziejstwa. Modlono się o zdrowie i opiekę Matki Bożej dla zespołu Jaworznianki.

Na zakończenie mszy ksiądz poświecił dary ołtarza od zespołu Jaworznianki i bukiety, które wierni przynieśli do kościoła. Błogosławienie tych darów ma ustrzec od szkody, poświęcone dary mają służyć zwierzętom i ludziom.

Zuzanna Bednarz składa chleb na ręce ks. Łajcy

Zespół Jaworznianki powstał 4 lutego 1983 r. Utworzyły go członkinie Koła Gospodyń Wiejskich. Obecnie zespół liczy 17 osób, w tym 5 panów. Przewodniczącą Koła Gospodyń i zespołu Jaworznianki jest Zuzanna Bednarz. Akompaniatorem jest Anna Jachimczyk, obecnie zastępuje ją Dariusz Smoleń. Zespół propaguje piosenki ludowe, prezentuje też scenki rodzajowe odwołujące się do tradycji ludowej. Wśród nich są obrzędy weselne z Krakowskiego, oczepiny i chrzciny. Zespół prezentuje się odbiorcom w różnym wieku, zarówno w przedszkolach, szkołach i Dziennych Domach Pomocy Społecznej. Piosenki rozrywkowe i biesiadne zespół prezentuje podczas występów, spotkań towarzyskich i uroczystości miejskich.

Ela Bigas

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW niedzielę Piknik Charytatywny na opatowskim Rynku
Następny artykułTTMS złożył prospekt w KNF, oferta publiczna pod koniec roku