A A+ A++

Według zapowiedzi Ministerstwa Edukacji i Nauki uczniowie 1 września prawdopodobnie wrócą do nauki stacjonarnej. Jednocześnie resort edukacji planuje akcje informacyjne dotyczące szczepień. – Będziemy zbierać informacje od rodziców na temat szczepień, by w trzecim tygodniu września tam, gdzie będzie to potrzebne i gdzie będą sobie tego życzyć dyrektorzy, zorganizować punkty szczepień w szkołach – zapowiedział minister Przemysław Czarnek. Zapytaliśmy, jakie są plany dotyczące utworzenia punktów szczepień w szkołach na terenie Otwocka

SYLWIA WYSOCKA

Wiceszef resortu edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w środę, 11 sierpnia w ogólnopolskich mediach zapowiedział, że nie ma innego scenariusza dotyczącego powrotu do nauki uczniów i studentów, jak tylko ten, który zakłada naukę w trybie stacjonarnym. Według danych MEiN na powrót do szkół pozwala poziom szczepień przeciwko COVID-19 wśród nauczycieli. Ministerstwo poinformowało, że w pełni zaszczepionych jest 474 312 pracowników oświaty i 67 410 nauczycieli akademickich, co według szacunków stanowi ok. 70 proc. pracowników akademickich i nauczycieli. Ponadto pierwszą dawkę szczepionki przyjęło ok. 25 proc. uczniów w wieku od 12 do 18 lat.

Tego samego dnia na posiedzeniu sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski, który przedstawił stan przygotowania do organizacji nowego roku szkolnego 2021/2022, ocenił, że powrót dzieci do szkół będzie bezpieczny. Na początku sierpnia szkołom przekazano wytyczne przeciwepidemiczne uzgodnione z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym, a na ukończeniu są pakiety edukacyjne na temat przeciwdziałania COVID-19, w tym szczepień. Zostaną one przekazane szkołom po 20 sierpnia. Składają się na nie filmy edukacyjne, materiały informacyjne, przykładowe konspekty i scenariusze lekcji o zdrowiu.

Minister Czarnek zaprezentował harmonogram akcji szczepień wśród uczniów. Pierwszy tydzień nauki (od 1 do 5 września) ma być tygodniem informacyjnym, podczas którego będą odbywać się lekcje o zdrowiu i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym. W drugim tygodniu zaplanowano przygotowania do szczepień, a w trzecim zaczną się szczepienia. Minister powiedział, że za zgodą dyrektora szczepienia będą odbywać się na terenie placówki, ale także w punktach szczepień powszechnych i populacyjnych oraz w trybie mobilnym. Ministerstwo podkreśla przy tym, że nie powinno być przymusu szczepień ani dla uczniów, ani dla nauczycieli.

W rozmowie z „Linią” Grzegorz Michalczyk, dyrektor Oświaty Miejskiej w Otwocku, poinformował, że obecnie otwockie szkoły podstawowe nie są w trakcie tworzenia punktów, w których uczniowie mogliby się szczepić. – Oczywiście najpierw trzeba zapytać o zdanie rodziców. Jeśli będą zgody z ich strony i będzie taka potrzeba, ewentualnie będziemy mogli przygotować takie punkty – informuje dyrektor Michalczyk, który zwraca również uwagę na dwie rzeczy, czyli dostępność szczepień np. w Punkcie Szczepień Powszechnych w Otwocku oraz obecność rodzica podczas szczepienia.

W podobnym tonie w sprawie powiatowych placówek oświatowych wypowiada się Kinga Błaszczyk, członek zarządu powiatu otwockiego. Tu także punkty szczepień w szkołach nie są jeszcze tworzone. – Nie mamy jeszcze wytycznych dotyczących ewentualnej organizacji punktów szczepień w szkołach. Zanim uczeń skończy 18 lat, przy szczepieniu powinien być rodzic, więc zobaczymy, jak to będzie ze szczepieniami w szkołach, tym bardziej że szczepionki dla chętnych są obecnie ogólnodostępne – zauważa Kinga Błaszczyk.

Ministerstwo edukacji poinformowało również, że zarezerwowało 100 mln zł na środki bezpieczeństwa dla szkół. Chodzi o stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku oraz środki ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki, płyn dezynfekujący. Do szkół zostanie przekazanych również 100 tysięcy bezdotykowych termometrów.

W rozmowie z „Linią” Grzegorz Michalczyk zaznaczył, że otwockie placówki dobrze radzą sobie z zabezpieczeniem w środki umożliwiające funkcjonowanie w reżimie sanitarnym. – Do funkcjonowania w warunkach pandemii pod względem zabezpieczenia np. w stacje do dezynfekcji byliśmy przygotowani już w ubiegłym roku szkolnym, więc poradzimy sobie też w kolejnym – zapewnia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Park kieszonkowy” przy Rybnickiej. Nowe miejsce odpoczynku
Następny artykułStaszowscy policjanci zatrzymali pijanego kierowcę. 48-latek ledwo trzymał się na nogach