A A+ A++

Na nasze ręce trafił list otwarty, którego treść publikujemy w niezmienionej wersji. Poniżej Listu znajdziecie stanowisko dyrekcji Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach w tej właśnie sprawie.

List otwarty pracowników Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach

 

My, pracownicy Szpitala Specjalistycznego im. H. Klimontowicza w Gorlicach, kierujemy ten list otwarty do opinii publicznej, celem zwrócenia uwagi na problem nierównego traktowania przez Szpital części pielęgniarek i położonych, zatrudnionych w Szpitalu.

Wejście w życie zmian ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, wpłynęło na dotychczasowy sposób obliczania przez Szpital wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych. Szpital, błędnie interpretując nowe przepisy, dzieli pielęgniarki i położne na trzy grupy zawodowe, opierając się o kryterium wykształcenia. Osoby posiadające tytuł zawodowy licencjat lub magister bądź tytuł specjalisty, otrzymują od dnia 1 lipca 2021 r. wyższe wynagrodzenia zasadnicze niż pielęgniarki i położne bez wspomnianych tytułów, pomimo wykonywania takich samych obowiązków pracowniczych.

Powszechnie wiadomo, że wprowadzone zmiany budzą wiele kontrowersji w środowisku pracowników medycznych. Pojawiające się wątpliwości zostały wyjaśnione zarówno przez Narodowy Fundusz Zdrowia jak i Ministerstwo Zdrowia. Podmioty te jednoznacznie wskazały, że zmiana ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, nie uprawnia szpitali do różnicowania wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracowników, którzy wykonują pracę jednakowej wartości. W dalszym ciągu obowiązują regulacje Kodeksu pracy, a wśród nich art. 18 (3c), zgodnie z którym pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

Nasz Szpital z niewiadomych względów nie respektuje wymienionego wyżej prawa. Przecież praca wykonywana przez pielęgniarkę po szkole medycznej, z kilkunastoletnim doświadczeniem, nie jest mniej wartościowa od tej samej pracy, wykonywanej przez pielęgniarkę posiadającą tytuł licencjat lub magister! Oczywiście trzeba uszanować trud części pracowników, włożony w zdobycie tytułu zawodowego, bądź tytułu specjalisty, ale uhonorowanie tego trudu powinno znaleźć wyraz w dodatkach do wynagrodzenia, a nie w wynagrodzeniu zasadniczym.

Niestety, wprowadzone przez Szpital zmiany, uderzają najmocniej w personel posiadający największe doświadczenie w sprawowaniu opieki nad pacjentami. Pielęgniarki i położne nieposiadające tytułu zawodowego licencjat lub magister, to najczęściej osoby, które wchodziły w zawód jeszcze w czasach, gdy studia licencjackie i magisterskie nie były powszechnie dostępne, a do podjęcia pracy wystarczające było ukończenie szkoły medycznej.

Uważamy, że wprowadzony podział powoduje niepotrzebne rozłamy pomiędzy personelem mniej a bardziej wykształconym, a nade wszystko jest niesprawiedliwy dla pielęgniarek i położnych, które nie miały możliwości zdobycia tytułu zawodowego lub tytułu specjalisty, a które od lat z zaangażowaniem i powołaniem służą pacjentom

Liczymy na zmianę stanowiska Szpitala i zrównanie wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych, wykonujących pracę tej samej wartości oraz zaprzestanie różnicowania wynagrodzenia zasadniczego w oparciu o kryterium posiadania tytułu zawodowego lub tytułu specjalisty.

 

Pracownicy Szpitala

Gorlice, dnia 9 sierpnia 2021r.

 

 

Stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Gorlicach

 

1. Jakie jest stanowisko dyrektora Szpitala w sprawie zarzutu nierównego  traktowania pracowników, wykonujących takie same obowiązki pracownicze w  kontekście wprowadzonej niedawno „nowej siatki płac”?

W czerwcu br. weszła  w życie Ustawa  o zmianie ustawy o sposobie ustalania  najniższego  wynagrodzenia zasadniczego pracowników medycznych. I właśnie ten akt prawny zobowiązał wszystkie szpitale do ustalenia najniższego poziomu wynagrodzenia zasadniczego na określonym poziomie. I właśnie co do grupy zawodowej pielęgniarek i położnych  najniższe wynagrodzenie zasadnicze w zależności od wykształcenia ustawa określa jednoznacznie w sposób następujący:

  • – pielęgniarki ze średnim wykształceniem –  3.773zł
  • – pielęgniarki z tytułem licencjata lub magistra – 4.186zł
  • – pielęgniarki z tytułem mgr i specjalizacją – 5.478zł.

Tak duże zróżnicowanie zwłaszcza pomiędzy przedostatnią i ostatnią kategorią było zaskoczeniem nie tylko dla pielęgniarek ale także dla dyrektorów szpi … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTurniej szachowy w Brzozowie
Następny artykułPierwszy dublet Hyundaia w sezonie 2021