A A+ A++

Dziś, w niedzielę, 15 sierpnia, odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych “Tropem Wilczym” imieniem Danuty Siedzikówny “Inki”. Wśród uczestników biegu losowano dwie nagrody dla kobiety i mężczyzny w postaci tygodniowego pobytu w uzdrowisku w Busku-Zdroju. Organizatorzy ufundowali również nagrody finansowe dla zwycięzców biegu na 10 km. I tak, po 500 zł otrzymali zwycięzcy, po 300 zł biegacze z drugich, a po 200 zł  z trzecich miejsc.

Oto pierwsze dziesiątki biegu na 10 km:

Kobiety – 1.Lidia Czarnecka (Bliżyn); 2,Dominika Łukasiewicz (Ostrowiec Świętokrzyski); 3,Barbara Przeworska (Łączna); 4.Anna Łatkowska (Kielce); 5.Kamila Bator (Opatów); 6.Agnieszka Matysek (Brody); 7.Justyna Słowik (Ostrowiec Świętokrzyski); 8.Kinga Myśliwska (Ostrowiec Świętokrzyski; 9.Małgorzata Rdzanek (Kunów); 10.Aleksandra Sadłowska (Kielce).

Mężczyźni – 1.Andrzej Starzyńśki (Końskowola); 2.Rafał |Gontarczyk (Ostrowiec Świętokrzyski); 3.Damian Stachura (Kielce); 4.Mateusz Kot (Kielce); 5.Rafał Budnicki (Konstancin); 6.Adrian Tłuścik (Ostrowiec Świętokrzyski); 7.Karol Gębka (Ostrowiec Świętokrzyski); 8.Łukasz Dąbrowski (Ostrowiec Świętokrzyski); 9.Wojciech Wosik (Ostrowiec Świętokrzyski); 10.Rafał Majos (Kielce).

Bieg ukończyło 106 osób.

Zawody odbywały się w specjalnej oprawie Święta Wojska Polskiego. O godz. 11.50 odegrano hymn państwowy, po którym dokładnie o godz. 12 rozpoczął się start do biegu honorowego. Pół godziny później na trasę ruszyli zawodnicy na dystansie 10 km i uczestnicy Nordic Walking rywalizujący na 5 km. Po dwóch godzinach odbyła się dekoracja najlepszych zawodników.  Bieg w Ostrowcu Świętokrzyskim na Gutwinie odbył się w trzech kategoriach: bieg honorowy – 1963 m, bieg główny – 10 km, marsz Nordic Walking – 5 km. Na trasie widzieliśmy tak senatora Jarosława Rusieckiego, jak i posła Andrzeja Kryja, którzy tego dnia składali życzenia żołnierzom Wojska Polskiego. W sumie w zawodach uczestniczyło dokładnie 197 osób.

To była już kolejna edycja biegu odbywająca się w naszym mieście i kolejny raz organizacji biegu w Ostrowcu Świętokrzyskim podjęło się Stowarzyszenie Związku Strzeleckiego Strzelec Organizacji Społeczno-Wychowawczej Jednostki Strzeleckiej 2013. Patronem honorowym biegu została Danuta Siedzikówna „Inka” i to właśnie jej wizerunek został uwzględniony na koszulkach, które znajdowały się w pakietach startowych. W niedzielę widzieliśmy też, jak żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie tylko uczestniczyli w organizowaniu   biegu,   ale   licznie  brali udział w zmaganiach sportowych.

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W 2020 roku w Biegu wzięło udział ponad 75 000 uczestników z 370 miast: ok 300 miast-partnerów, 9 miast zagranicznych oraz 7 misji wojskowych za granicą, gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierzy, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy itd. Szacuje się, że w tym roku na stracie biegu Tropem Wilczym pobiegło znacznie więcej, niż 75 000 biegaczy. W ramach projektu odbył się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

Żołnierze Wyklęci działali w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób.

Print Friendly, PDF & Email
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNakło nad Notecią: Justin Clarke (Australia) wygrywa „Grand Prix” o Puchar Starosty Nakielskiego
Następny artykułSandecja wywozi komplet z Opola