A A+ A++

Policjanci z Drezdenka prowadzą sprawę oszustwa do jakiego doszło 12 listopada na terenie miasta. Ofiarą przestępstwa jest kobieta, która uwierzyła w fałszywą historię i przekazała ponad 110 tys. złotych.

Aby nie stać się ofiarą naciągaczy, przypominamy o zachowaniu czujności i ograniczonego zaufania. Osobami, które powinny zachować szczególną ostrożność są seniorzy i osoby samotne.

Metoda oszustw na tzw. „wnuczka”, to jeden ze sposobów w jaki oszuści próbują się wzbogacić kosztem swoich ofiar. Ich celem najczęściej padają osoby starsze i samotne. Przestępcy doskonale wiedzą, że właśnie takie osoby są łatwowierne i podatne na manipulację. Oszuści podszywając się za jednego z członków rodziny szukają szybkiego oraz łatwego sposobu wzbogacenia się. Nie zniechęca ich fakt, że ich ofiarami stają się najsłabsi. Dlatego policjanci przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w sytuacji, kiedy starsze osoby proszone są o przekazanie dużych kwot pieniędzy.

Jak ważne są to szczegóły pokazują sytuacje z tego tygodnia, kiedy do kilku mieszkańców Gminy Drezdenko dzwoniła osoba podająca się za córkę prosząc pomoc w związku z wypadkiem. W kilku przypadkach osoby zorientowały się, że mają do czynienia z oszustem, dlatego przerwały rozmowę i powiadomiły Policję. Niestety w fałszywą historię o córce, która spowodowała wypadek uwierzyła 64-letnia mieszkanka Drezdenka. Kobieta przekazała pieniądze w kwocie ponad 110 tys. złotych oszustowi podającemu się za policjanta. Pieniądze miały posłużyć do tego, aby córka 64-latki nie trafiła do zakładu karnego. Cała historia była oczywiście fikcją, przez co kobieta straciła oszczędności.

Przypominamy i przestrzegamy!

Należy uważać w kontaktach z obcymi osobami, dzwoniącymi pod numer naszego telefonu, lub osobami, które zapraszamy do mieszkania.

– Zawsze, w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby popełnienia oszustwa przez osoby odwiedzające nasze mieszkanie czy dom lub dzwoniące na numer naszego telefonu starajmy się jak najszybciej powiadomić Policję o zaistniałej sytuacji i naszych przypuszczeniach. Dzięki szybkiej reakcji policjanci od razu będą mogli przystąpić do działania.

– W sytuacji, kiedy jesteśmy proszeni o duże sumy pieniędzy w związku z kłopotami członków naszej rodziny, to upewnijmy się, że nie mamy do czynienia z oszustami. Skontaktujmy się z pozostałymi członkami naszej rodziny i opiszmy całą sytuację, dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie mamy do czynienia z oszustami .

– Jeżeli nie mamy pewności co do autentyczności słów osób podających się za policjanta, pracownika wodociągów, czy hydraulika, żądajmy okazania dokumentów potwierdzających ich słowa. Dobrym sposobem jest również potwierdzenie w firmie, czy instytucji, które rzekomo reprezentują. Wystarczy zadzwonić i się upewnić.

Pamiętajmy o osobach starszych i samotnych. Uczulmy je, aby były szczególnie ostrożne, a w przypadku najmniejszych wątpliwości informowały bliskich i Policję.

źródło: lubuska.policja.gov.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNigdy nie robiłeś tego z czekoladą! Świetny pomysł! | Smaczny.TV
Następny artykułSfałszowano badania dowodzące bezpieczeństwa tiomersalu