A A+ A++

Mszana Dolna. Ks. Józef Stabrawa, zasłużony dla Mszany Dolnej kapłan, propagator nowoczesnego sadownictwa i rolnictwa, w czasie II wojny światowej zamęczony w niemieckim obozie zagłady. W najbliższy wtorek ominie 79 lat od Jego śmierci.

104 lata temu proboszczem Parafii p.w. św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej został ks. Józef Stabrawa. Swoją posługę pełnił przez 25 lat i odcisnął wielkie piętno na historii miasta.

Urodził się 8 stycznia 1881 w Królówce. Oprócz swoich kapłańskich obowiązków był również prezesem Rady Nadzorczej Kasy Stefczyka, prezesem Zarządu w Składnicy Kółek Rolniczych, a także radnym Starostwa Powiatowego w Limanowej. Był prezesem Rady Nadzorczej Spółki Oszczędności i Pożyczek. Był aktywnym członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Związku Podhalan, Polskiego Związku Narciarskiego. Inicjator elektryfikacji, budowy mostów. Lista podejmowanych przedsięwzięć jest bardzo długa. Zasługi ks. Józefa Stabrawy zostały docenione przed wybuchem II wojny światowej. Prezes Rady Ministrów Sławoj Składkowski w 1937 roku odznaczył ks. dziekana Złotym Krzyżem Zasługi za zasługi na polu pracy społecznej.

Po rozpoczęciu II wojny światowej kapłan szybko znalazł się na celowniku niemieckiego okupanta. Ks. Stabrawa współpracował z Armią Krajową, pomaga uciekinierom. W wyniku donosu zostaje aresztowany w 1941 roku. Więziony w aresztach śledczych w Tarnowie i Krakowie. Najpierw został odesłany do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, a następnie wywieziony do III Rzeszy. Zagłodzony zmarł 17 sierpnia 1942 roku w niemieckim obozie zagłady w Dachau

W 2012 roku mszański samorząd podjął uchwałę nadając ulicy przy Ośrodku Zdrowia nazwę na ul. Ks. Józefa Stabrawy. Została tam zamontowana również pamiątkowa tablica, przypominająca życiorys kapłana.

(Fot. archiwum/mszana.pl)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[Akt Prawny] zmieniające zarządzenie w sprawie powołania Komisji Oceny Wniosków
Następny artykułUrząd miasta w Częstochowie opleciony bluszczem i winobluszczem. U podstawy barwinek wyniosły