A A+ A++

Papryka to kipiące witaminami warzywo o wielu obliczach. Ostra lub słodka, surowa lub duszona, podnosi walory smakowe wielu potraw. Idealnie nadaje się przygotowania leczo, pizzy, omletów czy do faszerowania. Paprykę poleca się spożywać każdemu, kto chce poprawić swoją linię, dodać sobie wigoru. Uprawa papryki nie jest skomplikowana, o ile dobrze się do niej przygotujemy. Zdjęcia najciekawszych odmian papryki znajdziesz tutaj.

Papryka- wygląd i rodzaje

Rosnąca w warunkach naturalnych papryka jest byliną lub niewielkim krzewem, osiągającym od 50 do 100 cm. Należy do rodziny psiankowatych, a jej ojczyzną jest Ameryka Południowa. Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest papryka roczna (Capsicum annuum). Owocem papryki jest jagoda o mięsistych, dość soczystych ściankach. Ich wielkość waha się od kilku do kilkunastu centymetrów wielkości. Skórka i miąższ występują w wielu opcjach kolorystycznych – od bladokremowych przez intensywnie czerwone do prawie czarnych. Gatunek obfituje w wiele odmian różniących się intensywnością smaku. Obok standardowej papryki słodkiej, coraz większą popularność zdobywają odmiany ostre. Te najbardziej sławne to jalapeño, tabasco i habanero. Papryka oprócz walorów kulinarnych oferuje atrakcyjny wygląd. Odmiany ozdobne są od lat hitem jesiennych dekoracji ogrodów i wnętrz. Uprawiane w doniczkach, cieszą oczy bajecznymi kolorami różnokształtnych owoców.

Jak przygotować rozsadę papryki?

Na około 2 miesiące przed końcem wiosennych przymrozków zabieramy się wysiewanie nasion papryki. Odpowiednio kiełkujące nasiona papryki kupisz tutaj. Najlepszy okres to półmetek marca. Do kiełkowania nasiona potrzebują wysokiej temperatury i wilgotności. Optymalna ciepłota to około 25⁰C. Nasiona można wysiewać do większych pojemników – wymagają wtedy pikowania lub bezpośrednio do małych pojedynczych doniczek, w których pozostawia się najsilniejszą siewkę. W trakcie produkcji rozsady dbamy o stałą wilgotność podłoża i jak najlepszy dostęp do światła. Tu polecane są południowe parapety okienne. Przed sadzeniem rozsady do gruntu, hartujemy rośliny przez 1-2 tygodnie. Etap przygotowania własnej rozsady trwa zazwyczaj około 10 tygodni. Oczywiście można skorzystać z prostszego rozwiązania i zakupić gotową rozsadę w sklepie ogrodniczym.

Stanowisko, sadzenie i pielęgnacja papryki w gruncie

Ciepłolubna papryka wymaga pełnego słońca. Jednoczenie preferuje stanowiska osłonięte od wiatru. Idealna gleba do uprawy papryki wyróżnia się przepuszczalnością oraz zasobnością w składniki pokarmowe. Przed sadzeniem miejsce warto wzmocnić potężną dawką kompostu. Zahartowaną rozsadę sadzimy po 15 maja, często spotykane jest zalecenie nawet po 20 dniu tego miesiąca, jeśli aura jest kapryśna. Najczęściej rozstawa sadzonek wynosi 40 x 60 cm. Przez cały okres uprawy dbamy o zachowanie odpowiedniej wilgotności podłoża. Jest to niezmiernie ważne zwłaszcza w stadium zawiązywania owoców. Pielęgnacja papryki sprowadza się do odchwaszczania i spulchniania ziemi wokół roślin. Zbiór owoców przeprowadza się sukcesywnie, w miarę ich dojrzewania, co wypada zwykle na początku sierpnia. Dojrzałych owoców nie pozostawia się zbyt długo na krzakach – ograniczają rozwój pozostałych. Dojrzałe owoce odcina się za pomocą ostrego sekatora, by nie uszkodzić rośliny. Uprawę prowadzimy do nastania jesiennych chłodów. Więcej i uprawie papryki przeczytasz tutaj.

Wartość odżywcza papryki i zastosowanie w kuchni

Papryka znajduje się na szczycie listy najzdrowszych warzyw. Jest niezwykle zasobna w witaminy, sole mineralne i antyoksydanty. W soczystym i chrupkim miąższu znajdują się duże ilości witaminy A, witamin z gruby B, witamina C oraz E i K. Spożycie połowy średniej wielkości pokrywa dzienne zapotrzebowanie na beta-karoten. Do silnych przeciwutleniaczy w papryce należy likopen. Związek ten pomaga usunąć wolne rodniki z organizmu i działa przeciwnowotworowo. Mówiąc o papryce, nie można pominąć wysokiej zawartości pierwiastków mineralnych – fosforu, cynku, potasu, magnezu, wapnia, żelaza i sodu. Ponadto papryka jest niskokaloryczna, 100 gramowy kawałek ma tylko 25 kalorii. Konieczne jest też wspomnienie o substancji charakterystycznej dla papryki- kapsaicynie. Obecna w białych błonkach i nasionach decyduje o ostrości owoców. Kulinarne wykorzystanie papryki jest wręcz nieograniczone. Słodka czy ostra wspaniale współgra z różnymi daniami. Aromat i smak kolorowych owoców papryki jest wspaniały zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Papryka jest nieodłącznym elementem kuchni węgierskiej, śródziemnomorskiej, meksykańskiej. Używamy jej do leczo, zapiekanek, pizzy, omletów, potrawek, sałatek i wielu innych dań.

Papryka to warzywo, którego nie powinno zabraknąć w naszym jadłospisie. Korzyści płynące z jej spożycia są ogromne. Mimo dość wysokich wymagań cieplnych i siedliskowych, mamy spore szanse na wyhodowanie jej samodzielnie. Od kilku lat, są już odmiany znacznie lepiej dostosowane do naszego klimatu. Przy odrobinie troski plony papryki z własnego ogrodu, mogą być co najmniej zadowalające.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUSA. Zmarł Julian Eugeniusz Kulski. Bohater Powstania Warszawskiego, autorytet kilku pokoleń Polaków
Następny artykułEARTHGANG sampluje Erykah Badu w nowym singlu