A A+ A++

Żądanie ze strony instytucji zwrotu dotacji bardzo często ma istotny wpływ na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, a nawet może doprowadzić do jego niewypłacalności, a w dalszej kolejności upadłości. Gdy egzekucja okaże się bezskuteczna, odpowiedzialność majątkową poniosą członkowie zarządu beneficjenta.

Ostateczna decyzja zwrotowa organu umożliwia wszczęcie egzekucji w stosunku do podmiotu korzystającego z dotacji. Jeżeli okaże się ona bezskuteczna, może doprowadzić do wyegzekwowania odpowiedzialności majątkowej za niezwróconą dotację od członka zarządu beneficjenta.

Co wynika z przepisów?

Powyższe jest możliwe z uwagi na brzmienie art. 67 Ustawy o finansach publicznych, z którego wynika, iż do spraw dotyczących należności z tytułu zwrotu środków unijnych, stosuje się odpowiednio przepisy działu III Ordynacji Podatkowej (OrdPU). To właśnie w tym dziale znajduje się art. 116 OrdPU, który stanowi, iż za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna.

Analo…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHolandia. Uczelnie przestają rekrutować zagranicznych studentów
Następny artykułMicrosoft Flight Simulator 2020 na Xbox Series X – wideo z lotu na orbitę okołoziemską pokazuje moc konsoli