W ramach tej niemiecko-hiszpańskiej kooperacji Rheinmetall dostarczył platformę bazową, a Escribano moduły do zabudowy z sensorami optoelektronicznymi. W wyniku tych prac powstały dwa prototypy Mission Master SP w dwóch nowych wersjach — wsparcia ogniowego i patrolowo-rozpoznawcza. Pierwszą z nich jest Mission Master SP — Fire Support ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia Escribano Guardian 2.0 (uzbrojonym w karabin maszynowy Minigun systemu Gatlinga) oraz Mssion Master SP — Surveillance z wysuwaną teleskopowo głowicą optoelektroniczną Escribano OTEOS.
W ostatnim czasie prowadzono serie demonstracji na terenie zakładów EM&E w San Juan del Viso w obecności przedstawicieli hiszpańskiej armii, w tym szefa sztabu, a także delegacji międzynarodowych. Oba pojazdy działały w kooperacji — wóz patrolowo-rozpoznawczy z powodzeniem miał wykryć zagrożenia i przekazać niezbędne informacje do wozu wsparcia ogniowego. Zaprezentowano także różne możliwe tryby sterowania Mission Master takie jak śledzenia, autonomicznej nawigacji i konwoju. Dodatkowo specjalny pokaz przeprowadzono dla króla Hiszpanii Filipa VI w Viator w prowincji Almeria w południowej Hiszpanii.
Hiszpania jest kolejnym państwem w którym oficjalnie zaprezentowany został niemiecki Mission Master. Rheinmetall otrzymał już dwa kontrakty od brytyjskiego resortu obrony na dostawę łącznie 8 egzemplarzy tych pojazdów dla British Army. Mają one zostać wykorzystane do badań i testów w ramach programu Robotic Platoon Vehicle (RPV), którego celem jest sprawdzenie w jakim stopniu bezzałogowe pojazdy lądowe mogą zwiększyć zdolności bojowe plutonu lekkiej piechoty. W analogicznym celu jeden egzemplarz zakupiła do prób holenderska armia. Obecnie przechodzi on cykl prób go w eksperymentalnej jednostce robotów i systemów automatycznych.
Niemiecki Mission Master będzie poddanym badaniom i testom użyteczności i zdolności przez jednostkę robotów i systemów automatycznych wchodzącą w skład 13. Lekkiej Brygady. Program prób zakłada sprawdzenie i ukształtowanie różnych innowacyjnych koncepcji operacyjnych przed planowanym wdrożeniem do służby liniowej docelowych systemów tego typu. We wrześniu br. holenderska armia zakupiła także w analogicznym celu cztery egzemplarze bezzałogowych pojazdów lądowych THeMIS od estońskiej spółki Milrem Robotics.
Mission Master SP to rodzina uniwersalnych bezzałogowych pojazdów lądowych w układzie 8 × 8 opracowanych przez spółkę Rheinmetall Canada. Dysponują one zdolnością do pływania i opcjonalnie mogą być wyposażone w gąsienice zamiast kół. Silnik elektryczny zapewnia możliwość nieprzerwanej pracy przez 8 godzin i poruszanie się z prędkością ponad 40 km/h. Masa platformy wynosi w wariancie podstawowym 750 kg, a jej nośność to 600 kg. Robot ten może prowadzić misje w trybie autonomicznym lub półautomatycznym jako integralny element plutonu lekkiej piechoty. Jego modułowość zapewnia możliwość jej dostosowywania do wszelkich potencjalnych wymagań użytkownika poprzez montaż dodatkowych elementów, które mogą czynić z platformy bazowej różnego rodzaju wersje pojazdów specjalistycznych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS