W lasach na terenie Nadleśnictwa w ramach programu ,,Małej retencji nizinnej” zostanie odtworzonych, wyremontowanych i zbudowanych 15 zbiorników wodnych, których zadaniem będzie retencja wody.
Inwestycja ma pomóc w rozwiązywaniu problemów wynikających z nieustannych zmian klimatycznych – w tym suszy. Na realizację całego projektu Nadleśnictwo Oleśnica Śląska zamierza przeznaczyć łącznie 3,2 mln zł (15 zbiorników od Zawoni po Goszcz). – Wśród lokalizacji znalazły się znane mieszkańcom m.in. Tartaczek, Most Piecha, Piaskowy Most, Źródełka – informuje gmina Twardogóra, która zostanie objęta inwestycją leśników. – Jeden ze zbiorników w Goszczu powstanie w miejscu stawu, który istniał za czasów rodziny Reichenbach, inny bliżej Moszyc, przy specjalnie wyznaczonym miejscu do nocowania.
Skąd pomysł na retencję?
W przeszłości, a zdarza się to i teraz, zabiegi melioracyjne były ukierunkowane na szybkie odprowadzanie wody, osuszanie i odzyskiwanie gruntów w celu powiększaniu areału produkcji rolniczej. Z krajobrazu zniknęły oczka wodne i zadrzewienia śródpolne, zlikwidowano wiele stawów i piętrzeń młyńskich. Zaburzona została zdolność do naturalnego retencjonowania wody. Za taki stan rzeczy wysoką cenę płacą również lasy, co przejawia się m.in. wzrostem ilości pożarów, spadkiem udatności upraw. Brak wody jest też jedną z przyczyn chorób powodujących zamieranie dęba, buka, jesionu. Susza daje się we znaki również w szkółkach leśnych, przede wszystkim tam, gdzie nie ma urządzeń nawadniających.
Retencja do końca 2021 roku
– Nadleśnictwo szansę na poprawę takiego stanu zauważyło w momencie zafunkcjonowania realizowanego z wykorzystaniem środków unijnych „Kompleksowego projektu adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja nizinna oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych” Bardzo szybko dokonaliśmy typowania obiektów, które mogłyby być zrealizowane w ramach tego projektu i zgłosiliśmy swój akces – wyjaśniają Piotr Nawojski oraz Mariusz Telka, osoby koordynujące projekt retencji w Nadleśnictwie Oleśnica Śląska.
Okolice zbiorników retencyjnych, tak jak i obszary leśne na terenie których one powstaną będą dostępne dla wypoczynku ludności. – Oczywiście nie ma tu mowy o kąpieli, wędkowaniu itp. działaniach, niezgodnych z podstawową funkcją jaka jest im przypisana – podkreśla Weronika Tyczka z oleśnickiego nadleśnictwa. Inwestycja będzie zrealizowana do końca 2021 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS