Bartosz Węglarczyk na wszelkie sposoby krytykuje nowelizację ustawy medialnej, w sprawie której odbędzie się dziś sejmowe głosowanie. Dziennikarz Onetu odpowiedział na słowa rzecznika rządu, który wskazywał, że podobne rozwiązania są wprowadzone np. we Francji. Wpis opublikowany przez niego na Twitterze spotkał się ze zdecydowanym odzewem użytkowników tego portalu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trybunał Stanu dla członków KRRiT? Onet straszy ws. koncesji dla TVN24. „Nie wydając decyzji od 17 miesięcy, naruszają ustawę”
W Sejmie odbywa się w środę drugie czytanie projektu PiS nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która zmienia zasady przyznawania koncesji na nadawanie dla mediów z udziałem kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Zdaniem wielu dziennikarzy, ekspertów i polityków opozycji projekt jest wymierzony w Grupę TVN, bo wejście w życie zawartych w projekcie przepisów może oznaczać konieczność sprzedaży TVN-u przez amerykański koncern Discovery.
Są równi i równiejsi?
Głos w debacie na temat ustawy medialnej zabrał dziennikarz Onetu – Bartosz Węglarczyk.
Podane przez rzecznika rządu przykłady Austrii i Francji jako krajów, gdzie obowiązuje lex TVN, są mylące. Tak, Francja jako jedyny kraj UE nie pozwala firmom spoza UE inwestować w naziemną TV. W Austrii jest po prostu państwowy monopol naziemnej TV
— napisał na Twiterze.
Francuzi zawsze trzymali swoje media z dala od innych, bo uważają swoją kulturę za wyjątkową. Trzymali się też z dala od USA. Mogą, bo leżą w troszkę innym miejscu Europy niż my. My nie możemy tak działać. Odrywanie się od USA jest dramatycznym działaniem na szkodę Polski
— dodał publicysta.
„Mentalność niewolnika”
Na wpis Węglarczyka odpowiedzieli politycy, dziennikarze i inni użytkownicy Twittera, którzy zwrócili uwagę na podwójne standardy redaktora naczelnego Onetu.
Rozumiecie – Francuzi mogą, Polacy nie. Tradycja taka
Mentalność niewolnika, który oczekuje reakcji gubernatora kolonii, na pewno nie niezależnego dziennikarza. Brak słów.
Dla Polaków media to po prostu kwestia handlowa, właściciel jak właściciel. Dla Francuzów to kwestia wyjątkowości ich kultury i położenia geograficznego”. Więc nie wolno porównywać, bo nie dorośliśmy cywilizacyjnie.
Tak więc potrzebujemy nadzorcy. Gubernatora, jak kolonia. Dobrze, że to wreszcie wybrzmiało, że o to tu chodzi.
Kazimierz Pawlak: „…we mgle zwierz tumanieje!”
Ależ piękne odkrycie się. Marszałek @elzbietawitek powinna przeczytać ten wpis na sali sejmowej posłom opozycji, którzy chcą głosować przeciwko #lexTVN.
Francuska kultura jest wyjątkowa, nie to co polska, miałka i bez ważnych person w historii świata.
Dla Francuzów media to kwestia metafizyczna… A dla Polaków, no cóż 😉 kwestia oddawania okienka do zabawy naszym kosztem – obcym rządom… Więc musi być zachowana w stanie obecnego chaosu… Bezwzględnie 😉
Kłótnia z redemptorystą
Węglarczyk zarzucił również, że wtorkowe demonstracje w obronie TVN nie były relacjonowane w TVP Info.
W serwisie TVP Info ani jednego słowa o demonstracjach w obronie wolnych mediów. Wiemy więc doskonale, jak ma działać ustawa anty-TVN.
Dziennikarzowi Onetu odpowiedział redemptorysta, który przypomniał, jak relacjonowano relacje w obronie telewizji Trwam.
W obronie @TV_Trwam przeszły 183 manifestacje. „Wolne media” akurat klakierowały D. Tuska. Już nie miały sił i środków, by rzetelnie pokazać to społeczeństwu. Jestem za wolnymi mediami, ale to określenie nijak pasuje do @tvn24
— napisał Dariusz Drążek.
W swoim stylu wpis redemptorysty skomentował Węglarczyk.
Redemptorysta: jestem za wolnymi mediami, ale swoimi. PS. Oczywiście, że wszystkie media pisały wówczas o demonstracjach w obronie Radia Maryja (którego nikt nigdy nie próbował do zmiany właściciela). Radio nie informuje dziś nawet o ustawie TVN, nie mówiąc o demonstracjach.
— zaznaczył.
Panie Redaktorze już manipulacja? Pójdzie tytuł w onecie? Proszę przeczytać co napisałem bez filtra i złych emocji. Pozdrawiam.
– odparł redemptorysta.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS