O wyjściu ugrupowania Gowina z koalicji rządowej poinformował na Twitterze zastępca rzecznika partii Jan Strzeżek.
Ogłosił również, że parlamentarzyści Porozumienia utworzą własne koło.
“Decyzją Zarządu Krajowego Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Parlamentarzyści Porozumienia odejdą z Klubu PiS oraz utworzą Koło Parlamentarne Porozumienia Jarosława Gowina” – napisał.
Dotąd w klubie Prawa i Sprawiedliwości zasiadało 11 polityków Porozumienia. Oprócz samego Jarosława Gowina byli to: wiceszef MON Marcin Ociepa, wiceministrowie w resorcie rozwoju, pracy i technologii – dowodzonym dotąd przez Gowina – Iwona Michałek, Andrzej Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak, wiceszef resortu edukacji Wojciech Murdzek, rzeczniczka Porozumienia Magdalena Sroka, Michał Wypij, Stanisław Bukowiec, Mieczysław Baszko i Anna Dąbrowska-Banaszek.
Porozumienie oficjalnie przechodzi więc do opozycji. Czy będzie szukać nowych politycznych sojuszników?
Wczoraj Jarosław Gowin deklarował, że jest “za wcześnie, żeby mówić o dalszej drodze”.
“Te decyzje będziemy podejmowali w najbliższych godzinach, dniach. Byliśmy dumni z tego, że potrafimy współpracować ponad podziałami partyjnymi” – zaznaczył.
Na razie otwartość na rozmowy z partią Gowina zadeklarowało Polskie Stronnictwo Ludowe.
Lider ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz – komentując kilka dni temu odwołanie z funkcji wiceministra Anny Korneckiej, która publicznie skrytykowała rozwiązania podatkowe proponowane przez PiS w Polskim Ładzie – przyznał, że w przyszłości nie wyklucza koalicji PSL-u z Porozumieniem.
“Nie wykluczam, bo współpracujemy od dawna, ale do tego jest potrzebne działanie i współdziałanie w określonych sprawach. Nie mówimy o wyborach, bo wybory jeszcze daleko przed nami” – mówił wówczas prezes PSL-u.
Podkreślał, że “potrzebne są jasne stanowiska”. “Jeśli one będą takie jak pani minister Korneckiej, to jest przestrzeń do rozmowy” – stwierdził.
Dzień później o to, czy PSL byłoby gotowe przyjąć ludzi Gowina, gdyby doszło do zerwania koalicji rządowej, pytaliśmy w Rozmowie w samo południe w RMF FM posła PSL-u Marka Sawickiego.
“Koalicja Polska jest taką szalupą ratunkową dla rozbitków. Niedawno wciągnęliśmy na pokład tonącego Pawła Kukiza, jak się ustabilizował i nabrał, że tak powiem, oddechu, to poszedł w objęcia Jarosława Kaczyńskiego. Teraz z okrętu Jarosława Kaczyńskiego wypada Jarosław Gowin, więc oczywiście, jeśli wypadnie, niewykluczone, że też podamy mu rękę” – skomentował Sawicki.
Dymisję Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii ogłosił wczoraj na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.
Jak poinformował, o odwołanie Gowina premier Mateusz Morawiecki zwrócił się już do prezydenta Andrzeja Dudy.
Powodem wyrzucenia lidera Porozumienia z rządu jest jego krytyka pod adresem sztandarowego programu PiS: Polskiego Ładu. Gowin krytykował przede wszystkim zaproponowane w Polskim Ładzie zmiany podatkowe, ale także nowelę ustawy medialnej, tzw. lex TVN.
Piotr Müller podkreślał na wczorajszej konferencji prasowej, że w maju pod programem podpisał się również lider Porozumienia.
Zwrócił także uwagę, że w czasie podpisywania umowy koalicyjnej Porozumienie miało 20 posłów, a dzisiaj ma ich mniej.
Rzecznik rządu stwierdził również, że to Jarosław Gowin i jego ludzie pracowali nad projektami zawartymi w Polskim Ładzie w niewystarczającym tempie i podejmowali “nierzetelne działania” dot. reformy podatkowej.
Sam Jarosław Gowin komentował na gorąco, że Porozumienie zostaje “wypchnięte” z koalicji rządowej “ze względu na wierność wartościom Zjednoczonej Prawicy”.
O swojej dymisji mówił zaś wprost, że oznacza ona koniec Zjednoczonej Prawicy.
“W dniu dzisiejszym PiS podjęło decyzję o faktycznym zakończeniu projektu Zjednoczonej Prawicy. (…) Ta dymisja jest de facto zerwaniem koalicji rządowej i końcem Zjednoczonej Prawicy” – oświadczył Jarosław Gowin.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS