A A+ A++
Jak poinformowało dziś Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, dziś w nocy o 1.28 zostało podpisane porozumienie między załogą zakładu Paroc Polska w Trzemesznie a zarządem firmy. Strajk został zakończony.

Jak informuje OPZZ, warunki postawione przez strajkujących zostały przyjęte:
“Mamy to, o co walczyliśmy od roku” – napisali na FB. – “Ograniczenie umów śmieciowych, 58 umów na czas nieokreślony dla pracowników jeszcze w sierpniu 2021 r. i gwarancje systemowych rozwiązań od 2022 roku. Mamy drugą w tym roku waloryzację płac, która obejmie 600 osób z 800 pracowników, a także pakiet waloryzacyjny na lata 2022-2023. Łączna wartość wynegocjowanej waloryzacji to nie mniej niż 850 zł.

Jest wreszcie to, na czym pracownikom zależało najbardziej – radykalny wzrost dodatku stażowego. Jego najwyższy wymiar wyniesie 18 proc. płacy minimalnej, co miesiąc. Dodatek będzie się także automatycznie waloryzować, co roku. Niektórzy pracownicy zyskają na nowym dodatku nawet 600 proc. względem poprzedniego. Wynegocjowaliśmy także pulę 300.000 zł na świadczenia dla pracowników za okres strajku. Upada więc mit, że za czas strajku się nie płaci”.

Jak przyznają działacze, to był naprawdę wielki wysiłek, a negocjacje trwały tego ostatniego dnia aż 15 godzin. Dopiero po północy udało się osiągnąć takie porozumienie, które związkowcy zdecydowali się przedstawić załodze do akceptacji.

“Produkcja ruszyła” – podsumowują związkowcy. – “Bez wątpienia w Trzemesznie wzrośnie teraz na chwilę spożycie szampanów i napojów wyskokowych. Te bąbelki będą miały swoje silne uzasadnienie w treści porozumienia strajkowego, które zawarliśmy. Polska może się uczyć od Trzemeszna konsekwencji, uporu i współpracy. Gdzie buduje się więzi, tam łatwiej wspierać się w walce o dobro wspólne”.

Cała załoga strajkowała od 6 sierpnia. W ostatnich negocjacjach wsparł związkowców Adrian Zandberg z Razem.

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFontanna w Orzegowie wciąż nie działa. Czym jest to spowodowane?
Następny artykułBielsko-Biała: Brali prąd „na lewo”