A A+ A++

Zmiany dotyczące bilansowania energii dla Prosumentów, które szykuje Rząd, wejdą w życie najprawdopodobniej tuż po Nowym Roku. Nadchodzącej reformy ustawy wymaga Unia Europejska. To ujednolicony system rozliczania prosumentów – jak on działa i czy wpłynie na opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Panele fotowoltaiczne – jak wygląda obecna sytuacja rozliczania nadwyżek energii?

Po zamontowaniu paneli fotowoltaicznych, aby korzystać z systemu opustów, należy wymienić licznik na dwukierunkowy – energię oddaną i odebraną z sieci. Jak wygląda cały proces rozliczeniowy? Nadwyżka energii trafia do sieci, skąd może zostać odebrana przez prosumneta w np. nocą kiedy produkcja ustanie lub zimą, gdy panele produkują mniejszą ilość energii. Każdy właściciel systemu PV ma prawo odebrać 70 – 80% oddanej energii.

Opłacalność fotowoltaiki w przyszłości

Czy zmiana w prawie energetycznym znacząco wpłynie na posiadaczy instalacji fotowoltaicznych? W obliczu zmian prawnych, im więcej energii zostanie zużyte na bieżąco przez Prosumenta tym lepiej. Właśnie dlatego najbardziej opłacalna będzie wysoka autokonsumpcja – tak, aby uniknąć kupowania dużej ilości prądu. Warto rozważyć w takim wypadku połączenie paneli fotowoltaicznych z magazynami energii czy pompami ciepła. Te pierwsze mają być szczególnie atrakcyjne dla przyszłych Beneficjentów. Dzięki połączeniu fotowoltaiki z magazynami energii możliwe staje się przechowywanie prądu, kiedy jego produkcja przeważa nad bieżącym zużyciem. To także większa niezależność od cen prądu oraz zmian w prawie dot. rozliczeń. Magazyn energii pozwoli też zabezpieczyć się w ciągłą dostawę prądu. Panele fotowoltaiczne przyczyniają się do mniejszych rachunków za prąd, a jednocześnie pomagają w dbaniu o nasze otoczenie. Fotowoltaika jest przyjazna dla środowiska, ponadto nie wytwarza żadnych szkodliwych substancji. Krzem i aluminium, z którego zbudowany jest system PV, podlega recyklingowi.

Więcej o opłacalności montażu fotowoltaiki w artykule:

Opłacalność fotowoltaiki w Polsce – liczba instalacji paneli fotowoltaicznych dynamicznie rośnie

Odkupienie energii i zasady jej rozliczania po 2022 roku

Zgodnie z zapowiedzianą zmianą od nowego roku nie będzie możliwości rozliczania nadwyżek energii w formie opustów. W zamian za to Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza kupno i sprzedaż nadwyżek wyprodukowanego prądu. Projekt nowelizacji przewiduje, że handlem energią zajmą się firmy pośredniczące. Energia będzie skupowana po średniej cenie z poprzedniego kwartału. Prosumenci będą mogli dokupić prąd wtedy, kiedy będą go potrzebować – np. nocą lub w zimie. Obecnie prosumentów obowiązuje bilansowanie w systemie 1:0,8 lub 1:0,7. W tym przypadku fotowoltaika szybko się zwraca a jej opłacalność jest wysoka. Nowe warunki rozliczenia niosą ze sobą nowe perspektywy i korzyści, dzięki którym montaż modułów słonecznych wciąż będzie opłacalny. Prognozy mówią, że kolejne lata będą przełomowe pod względem rozwoju magazynów energii i pomp ciepła. Magazyny pozwalają przechowywanie energii z wyprodukowanych nadwyżek prądu a pompy zwiększają autokonsumpcję energii. Coraz więcej osób decyduje się na zakup paneli fotowoltaicznych. Sprzyja temu kilka aspektów: oferowane programy dotacyjne, rosnące ceny energii, a także zwiększona świadomość ekologiczna i oraz chęć niezależności energetycznej i oszczędność.

Partnerem artykułu jest firma ColumbusEnergy – zajmująca się dystrybucją fotowoltaiki w Białymstoku i w całym województwie podlaskim.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKamil Durczok wściekły na TVN. “Żal pomieszany ze złością”
Następny artykułTrzy osoby zgłosiły się w konkursie na dyrektora szpitala w Brzesku