Jeśli śledzicie ankiety sprzętowe Steama, nie jest dla Was tajemnicą, że AMD pozostaje daleko w tyle tak za Nvidią, jak i Intelem. Jednakże przewaga tego ostatniego wkrótce może się zmniejszyć. Przynajmniej tak wynika z danych na temat sprzedaży procesorów w niemieckim sklepie Mindfactory w lipcu, spośród których aż 76% stanowiły produkty AMD (via Reddit). Najwyraźniej podobnie jest na Amazonie, w którym na dziesięć najczęściej kupowanych modeli CPU przypada aż osiem produktów z katalogu AMD. Gorzej wygląda to w przypadku polskiej wersji sklepu, ale i tu trzy z pięciu najpopularniejszych procesorów stanowią Ryzeny.
Co zabawne, w przypadku Mindfactory.de sprzedaż procesorów Ryzen w lipcu spadła, a nie wzrosła. W czerwcu i maju modele „czerwonych” stanowiły ponad 80% wszystkich zakupionych układów CPU. Natomiast rok 2020 AMD zakończyło z wynikiem 91% wobec 9% Intela, w dużej mierze za sprawą ciepłego przyjęcia modeli opartych na architekturze Zen 3. Te bowiem stanowiły lwią część procesorów kupowanych w Mindfactory.de, tak w zeszłym, jak i w bieżącym roku.
Oczywiście dane z jednego sklepu nie mogą być podstawą dla tezy „AMD podbija rynek”. Jednakże podobne trendy widać u innych sprzedawców, takich jak Newegg czy nawet Alzashop oraz eBay (aczkolwiek w dwóch ostatnich trudno mówić o dominacji Ryzenów). Niewykluczone więc, że AMD wreszcie może poważnie myśleć o rywalizacji z Intelem. Przynajmniej na razie – na horyzoncie czają się już CPU z serii Alder Lake (czyli 12000), które mogą okazać się znacznie wydajniejsze od Ryzenów Zen 3 (nie mówiąc nawet o tegorocznych modelach Intela), oraz – choć tu można tylko gdybać o dostępności na Zachodzie – projekt chińskiego Longsona.
Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS