A A+ A++

Nabiera tempa budowa kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Trzy budynki kompleksu zostały już wybudowane w stanie surowym, a przy pozostałych pięciu zakończono prace ziemne, widoczne są także już ich fundamenty. Ponadto instytucja rozpoczęła już rekrutację specjalistów i poszukuje kolejnych.

Jak informuje Jacek Semaniak prezes Głównego Urzędu Miar, oprócz widocznych prac budowalnych instytucja prowadzi starania zmierzające do optymalizacji działania kampusu.

– Poszukujemy osób na różnym etapie rozwoju metrologicznego, aby zapewnić odpowiednie warunki dla działalności-badawczo-rozwojowej. Myślę, że w nadchodzących miesiącach poznamy szczegóły pozyskania finansowania działalności badawczo-rozwojowej razem z naszymi partnerami naukowymi i biznesowymi. Kampus Laboratoryjny wraz z Głównym Urzędem Miar zlokalizowanym w Warszawie będą stanowiły autentyczne i żywo bijące serce polskiej metrologii, która inspiruje i ułatwia postęp w naszym kraju – wyjaśnia.

Piotr Ziółkowski, dyrektor generalny GUM, podkreśla, że w kampusie laboratoryjnym zatrudnione zostały już cztery osoby z kadry metrologicznej. Jak zaznacza, dwie osoby to metrolodzy spoza regionu, m.in. z Wielkopolski i Małopolski, a kolejni dwaj specjaliści to osoby pochodzące z województwa świętokrzyskiego, które studiowały w Krakowie.

– Myślę, że przyciąganie do Kielc młodych fachowców z całej Polski to właściwie rozumiana misja Głównego Urzędu Miar. Niebawem będziemy ogłaszać kolejne nabory kadry metrologicznej, które wymagają odpowiedniego przygotowania. Rekrutacja będzie prowadzona w ciągu najbliższych dwóch lat – dodaje.

Łącznie w placówce zatrudnienie znajdzie 30 metrologów oraz szeroka kadra techniczna i administracyjna. 

Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, podkreśla, że budowa pierwszego etapu kampusu Głównego Urzędu Miar nie byłaby możliwa bez wsparcia zarządu województwa z RPO wysokości ponad 165 mln zł.

– To ogromne pieniądze z którymi wiążemy ogromne nadzieje. Dziś możemy powiedzieć, że nasze plany, aby kampus był magnesem przyciągającym mieszkańców naszego kraju, żeby wiązali swoje życie zawodowe i rodzinne z województwem świętokrzyskim, są realizowane. Liczymy, że to miejsce będzie impulsem rozwoju lokalnej gospodarki – wyjaśnia.

Andrzej Kurkiewicz, wiceprezes GUM, zaznacza, że władze GUM cały czas prowadzą rozmowy ze spółkami skarbu państwa a także z przedstawicielami inwestorów krajowych i zagranicznych, aby zapewnić jak najlepsze warunku do działalności badawczo-rozwojowej.

Zakończenie prac budowlanych w pierwszym etapie Świętokrzyskiego Laboratorium GUM  przewidziane jest na styczeń 2023 roku. Laboratoria budowane w Kielcach oficjalnie rozpoczną działanie w 2024 roku. W sumie powstanie sześć laboratoriów, w tym na przykład laboratoria masy, akustyki, czasu i częstotliwości. W drugim etapie rozbudowy kampusu laboratoryjnego GUM powstaną dwa laboratoria. Pierwsze to elektryczności i magnetyzmu, a drugie to promieniowania jonizującego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZKM zapowiada zmiany w komunikacji miejskiej w Elblągu
Następny artykułPiknik Seniorów w Dębicy