A A+ A++

Od koszmarku do dzieła sztuki. Tak można określić miejsce, które w ciągu ostatnich tygodni przeszło ogromną metamorfozę – od typowego terenu „za garażami”, gdzie wyprowadza się psy i pije napoje trunkowe, do klimatycznego miejsca spotkań. W Lądku-Zdroju udowodniono, że każdą przestrzeń można odmienić, wystarczy pomysł i zaangażowanie.

Ławeczki do siedzenia, posiana trawa, doniczki z kwiatami i przede wszystkim piękny, kolorowy mural, który ozdobił tylne ściany garaży udowodniły, że niewielką, smutną przestrzeń można całkowicie odmienić. W ten sposób, obok Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju powstał Kulturalny Skwerek. Jak podkreśla Karolina Sierakowska, dyrektor CKiR, jest to miejsce, do którego każdy może przyjść, odpocząć, poczytać książkę i wypić kawę.

Na szczególną uwagę zasługuje kolorowy, pięknie wykonany mural – autorstwa Joanny Sapkowskiej-Pieprzyk – na którym uwiecznione zostały postacie szczególnie związane z Lądkiem-Zdrój – zarówno historyczne, jak i współczesne, które odeszły w tym roku. Na muralu znalazły się sylwetki Michała Khlara, Marianny Orańskiej, Aleksandra Ostrowicza, a także związanych z lądecką kulturą mieszkańców, którzy odeszli w 2021 roku: Celestyny Schabowicz – nauczycielki gry na pianinie, skrzypcach i gitarze, Lesława Błażeja – wieloletniego członka zespołu Orkiestry Zdrojowej, nauczyciela muzyki w lądeckich szkołach i w domu kultury oraz Stanisława Twaroga – fizjoterapeuty, muzyka, wokalisty, basisty i twórcy tekstów „Zakazu”, najbardziej znanego zespołu rockowego w historii Lądka-Zdroju.

Na pomysł odmiany niewielkiej, brzydkiej przestrzeni pomiędzy budynkiem lądeckiego domu kultury a garażami wpadła dyrektor CKiR, Karolina Sierakowska: – Przez okno widziałam wyprowadzane tutaj albo pana, który pił piwo i wyrzucał puszkę. I to mi się bardzo nie podobało. Pomyślałam, że to miejsce można zmienić tak bardzo, że będą się działy tutaj rzeczy tylko piękne i tylko dobre. Tak powstał pomysł stworzenia tego Kulturalnego Skwerka – powiedziała podczas otwarcia, które miało miejsce 7 sierpnia br., K. Sierakowska. Trochę na przekór pomysł udało się zrealizować dzięki pandemii. – Udało się znaleźć środki, które nie mogły być wykorzystane na prowadzenie świetlicy środowiskowej i innych zajęć dla dzieci ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii i trafiły one na wykonanie tego miejsca, na stworzenie tego muralu, na zakup kwiatów, ławek, na to, żeby to miejsce było piękne.

Jak podkreślili burmistrz Lądka-Zdroju, Roman Kaczmarczyk i wiceburmistrz Alicja Piwowar, kiedy usłyszeli o pomyśle, nie mieli wątpliwości, że powinno powstać. Gmina wsparła finansowo pomysł, częściowo został także sfinansowany przez Polską-Amerykańską Fundację Wolności w ramach projektu „Czego nam trzeba? 0 Działamy!”, a jego realizacji podjęło się stowarzyszenie Kultura u Źródeł oraz Centrum Kultury i Rekreacji. Do projektu zaangażowano także wolontariuszy lokalnego projektu młodzieżowego „A u nas ładnie i eko”.

Oprócz muralu i ławek, na skwerku stanęła także szafa z książkami, które można na miejscu czytać oraz z grami planszowymi dla dzieci. Kolejnym marzeniem lądeckiego dyrektor domu kultury jest założenie na dachu baraków ogrodu.

Joanna Żabska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGorzów dla pszczół. Sporo osób przyszło po sadzonkę miododajnych kwiatów
Następny artykułModernizacja nawierzchni dróg gminnych