Pandemia COVID-19 diametralnie wywróciła nasze życie do góry nogami. Praktycznie z dnia na dzień musieliśmy przestawić się na tryb funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Dla wielu osób oznaczało to konieczność przystosowania się do pracy zdalnej. Nagle zostaliśmy odcięci od fizycznego kontaktu z ludźmi, bez możliwości normalnego wyjścia do pracy. Okazało się, że wypełnianie obowiązków bez wychodzenia z mieszkania, towarzystwa współpracowników i nadzoru szefa jest jeszcze trudniejsze. Zabrakło motywujących bodźców, ciągła samotność i medialny chaos coraz bardziej przygnębiały. To wszystko wpłynęło bardzo źle na morale pracowników oraz – co za tym idzie – na ich efektywność.
Dbanie o samopoczucie pracowników = troska o dobro firmy
Pracownik nieszczęśliwy to nieefektywny pracownik. Jednak zwalnianie najsłabszych nie ma sensu. W miejsce jednego przygnębionego człowieka przyjdzie następny, który też po jakimś czasie ugnie się pod ciężarem pandemicznych i zawodowych zmartwień. Poza tym, w tym trudnym czasie wypadałoby okazać tak dużo empatii i człowieczeństwa, na ile jest to możliwe. Warto zatem dbać o tych podwładnych, którzy już dla nas pracują. Bez nich bowiem nie byłoby naszego sukcesu. Swą troskę o dobro zatrudnionych możemy okazać poprzez organizowanie różnych urozmaiceń, które choć na chwilę pozwolą odprężyć się pozamykanym w domach ludziom. Dobrym przykładem jest integracja online.
Bliższe poznanie się na odległość
Pojęcie integracji online może dla wielu z nas wydawać się oksymoronem. Przecież bliższe poznanie się z nowymi ludźmi przez internet jest niemożliwe! Okazuje się jednak, że niekoniecznie tak musi być. Przecież wiele osób, zaczynając swoje wieloletnie znajomości, a nawet związki, poznawało się właśnie poprzez komunikatory internetowe, takie jak Gadu-Gadu czy Facebook. Teraz, gdy mamy do dyspozycji programy przesyłające dźwięk i obraz, możliwości nawiązania koleżeńskich relacji są jeszcze większe!
Ogranicza nas tylko wyobraźnia
Tak samo, jak w przypadku imprez organizowanych w realnym świecie, integrację pracowników przez internet organizuje na różne sposoby. Mogą to być zarówno spotkania okolicznościowe, jak i wspólne warsztaty rękodzielnicze czy rywalizacja w grupach w wybranej konkurencji. Bardzo ciekawym przykładem jest organizowanie wspomnianych wcześniej warsztatów rękodzielniczych. Wszystkie potrzebne materiały są dostarczane za pośrednictwem firmy kurierskiej. Pracownicy mogą następnie wykonać zlecone zadanie pod okiem nauczyciela, który może obserwować ich pracę przez kamerkę. Ukończone dzieło można następnie zaprezentować wszystkim uczestnikom spotkania. Prawda, że proste?
Eventy firmowe online mogą także obejmować spotkania, w trakcie których pracownicy biorą udział w degustacji potraw. Również w tym przypadku, wszelkie dobra są im dostarczane przez kuriera. Pozwala to także na zorganizowanie np. symbolicznego świątecznego posiłku z wykorzystaniem usług firmy cateringowej. Wspólne posiłki są zawsze okazją do nawiązania nowych relacji, sprzyjają rozmową. Oczywiście, jedzenie do kamerki nie zastąpi wizyty w restauracji, barze czy w stołówce, ale przeniesie ludzi do normalnego świata chociaż na tyle, na ile jest to możliwe. Podejmowanie prób normalizacji, nawet gdy nie może ona być zupełna, jest bardzo ważne. Pozwala ludziom na złapanie oddechu i zapomnienie o tym, co obecnie dzieje się na świecie.
Wyświadcz przysługę sobie i swoim pracownikom
Integracja pracowników przez internet nigdy nie zastąpi spotkań w prawdziwym świecie. Jednak da ona Waszym podwładnym chociaż odrobinę luzu. Nawet krótka chwila odpoczynku może wnieść życie zatrudnionych trochę optymizmu, co pomoże im w wypełnianiu zawodowych obowiązków w niecodziennych warunkach. Podniesienie morale zespołu ma priorytetowe znaczenie, gdyż efektywność pracowników jest ściśle powiązana z ich samopoczuciem. Dlatego, dbając o zdrowie psychiczne podwładnych, działamy również na korzyść naszego przedsiębiorstwa. Ponadto pamiętajcie, że skutki dobrych uczynków lubią powracać w dwójnasób! Takie podejście pomoże nam wspólnie przetrwać pandemię.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS