A A+ A++

Rozwój miasta i gminy to proces, który powinien opierać się na długofalowym, przemyślanym planie działania. Do opracowania strategii rozwoju, która będzie konsekwentnie realizowana potrzebna jest dogłębna analiza stanu obecnego, pomysł na dalszy rozwój oraz zhierarchizowanie potrzeb. O tworzeniu dokumentu Strategii rozwoju gminy Brzeg Dolny na lata 2021-2030 rozmawiamy z burmistrzem Pawłem Pirkiem.

Pod koniec czerwca burmistrz wraz z pracownikami Urzędu Miejskiego, radnymi oraz kierownikami jednostek organizacyjnych spotkali się, aby rozpocząć pracę nad Strategią rozwoju gminy Brzeg Dolny na kolejne lata. Proszę wyjaśnić, czym dokładnie jest taki dokument?

Z punktu widzenia działalności gminy to najważniejszy dokument strategiczny, który określa pożądane i możliwe kierunki rozwoju planowane do realizacji zadania oraz wskazuje mocne i słabe strony funkcjonowania gminy w każdym jej obszarze. Wskazuje kierunki działań, które pozwolą nam się rozwijać i podnosić standard życia. Jego powstanie jest poprzedzone diagnozą i konsultacjami społecznymi. Poruszone są w nim zagadnienia niezbędne do sprawnego, z punktu widzenia mieszkańców, funkcjonowania gminy. Tak w dużym skrócie można scharakteryzować ten dokument i jego znaczenie.

Dlaczego powinna zostać opracowana nowa strategia?

Obecnie funkcjonująca strategia obowiązuje do 2023 roku, a konieczność opracowania nowej wynikła głównie z dwóch powodów. Po pierwsze z powodu szybko zachodzących zmian w sferze społecznej, gospodarczo-ekonomicznej i przestrzennej naszej gminy. Spowodowało to dezaktualizację szeregu zapisów obecnie obowiązującego dokumentu. Także zmiany w sferze prawnej, w tym zmiany w naszym studium uwarunkowań i planie zagospodarowania przestrzennego gminy wpłynęły na podjęcie prac nad nowym dokumentem. Tak jak powiedziałem, strategia ma za zadanie określić kierunki rozwoju gminy pod kątem realizacji najważniejszych potrzeb zwiększających potencjał i atrakcyjność gminy. Pomoże w określeniu obszarów, celów i działań polityki społeczno-ekonomicznej, jaka ma być prowadzona w perspektywie najbliższych kilku lat. Nowy dokument jest opracowywany z uwzględnieniem tych wszystkich nowych uwarunkowań ekonomicznych, przepisów prawnych oraz zmieniających się potrzeb mieszkańców.
Po drugie, niezbędne jest dostosowanie strategii do nowych polityk Unii Europejskiej, które będą przedmiotem programowania w okresie 2021-2027 oraz do zapisów Strategii rozwoju Dolnego Śląska, z którą musi być spójna. Warunkiem ubiegania się o środki unijne jest również to, aby strategia obejmowała właśnie ten okres programowania.
Nowa strategia będzie zatem instrumentem pozyskiwania przez nasz samorząd środków zewnętrznych, a ponadto będzie elementem nowego zintegrowanego systemu zarządzania rozwojem kraju.

Czy może Pan wyjaśnić, jak wyglądało opracowanie takiego dokumentu? Czy zapraszając dużą grupę osób do tworzenia dokumentu strategii rozwoju gminy, nie pojawił się problem odmienności zdań i poglądów na temat kierunku rozwoju Brzegu Dolnego?

Przygotowanie dokumentu strategii rozwoju to długotrwały proces, który rozpoczął się od podjęcia uchwały Rady Miejskiej określającej tryb i harmonogram jej opracowania, w tym tryb konsultacji. Jednym z pierwszych kroków opracowania dokumentu były warsztaty, które miały za zadanie zidentyfikować obszary problemowe będące między innymi podstawą do analizy SWOT oraz wskazać proponowane kierunki rozwoju gminy. Obecnie jesteśmy na drugim etapie prac. W okresie późniejszym czekają nas jeszcze konsultacje społeczne, przeprowadzenie procedury strategicznej oceny oddziaływania na środowisko oraz ewentualne uwzględnienie uwag wynikłych w procesie opiniowania i konsultacji.
Do udziału w warsztatach zaproszono przedstawicieli grup społecznych działających w sferze społecznej, gospodarczej i przestrzennej, w tym z organizacji pozarządowych, sołtysów, radnych, zakładów pracy, służb mundurowych, ochrony zdrowia i kierowników jednostek organizacyjnych gminy.

Jak przebiegały warsztaty?

W ramach pracy w grupach przedstawiono bieżące problemy istotne z punktu widzenia mieszkańców i biznesu, konieczne do w miarę szybkiego rozwiązania oraz wskazano jakie należałoby podejmować działania na przyszłość, uwzględniając możliwe i prawdopodobne kierunki rozwoju społeczno-gospodarczego, antycypując wynikające z tego nowe potrzeby. Strategia określi, jakie działania należy podejmować, aby być krok do przodu przed pojawiającymi się potrzebami.
Uważam, że udział tak wielu przedstawicieli z różnych obszarów funkcjonowania gminy, jak również wielość i różnorodność zgłaszanych problemów tych bieżących i tych, które mogą się pojawić, daje większe gwarancje całościowego ich ujęcia.

Co ile lat powinno się wykonywać taką analizę rozwoju miasta?

Po przyjęciu dokumentu przez Radę Miejską realizacja jej zapisów będzie analizowana corocznie na podstawie przyjętych wskaźników. Strategie są dokumentami wieloletnimi. Poprzednie strategie obejmowały okres pięcioletni i siedmioletni, wpisywały się również w okres programowania unijnego. Obecny dokument jest przygotowywany na lata 2022-2030, czyli będzie obejmował nową perspektywę programowania. Do prac nad kolejną strategią przystąpimy w roku 2029 lub wcześniej, w zależności od zmieniających się uwarunkowań i potrzeb gminy. Dodam tylko, że gmina Brzeg Dolny przystąpiła do opracowania strategii rozwoju zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o samorządzie gminnym. Po raz pierwszy w ustawodawstwie krajowym wprowadzono podstawę prawną wprost dla strategii rozwoju gminy, w tym uregulowania, co do procedury jej opracowania i zakresu merytorycznego.

Do jakich wniosków i planów na dalsze funkcjonowanie miasta i gminy doszli uczestnicy po dwóch dniach warsztatów?

Na warsztatach zdefiniowano problemy i podjęto próbę wstępnego wyznaczenia kierunków działań, które mają za zadanie je zminimalizować. Na tym etapie mówienie o szczegółowych rozwiązaniach wydaje się przedwczesne. Obecnie analizujemy dokument.
W tym miejscu chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w pracę nad jego powstaniem, w pracę nad dokumentem, który będzie wyznaczał kierunki działań w obszarach funkcjonowania naszego samorządu.

sj

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPowiatowe obchody Święta Policji w Giżycku. Czas awansów i wyróżnień dla policjantów za służbę na rzecz mieszkańców
Następny artykułWisła Płock vs Radomiak Radom (relacja LIVE)