A A+ A++

Wpłaty do PPK finansowane przez pracodawcę – czy mogą skutkować zawieszeniem emerytury lub renty z FUS?

Finansowanie wpłat do PPK przez pracodawcę a zawieszenie emerytury lub renty z FUS

Osoby łączące pobieranie wcześniejszej emerytury z pracą nie muszą bać się, że oszczędzanie w PPK może spowodować przekroczenie przez nich limitów zarobków, a w rezultacie zawieszenie lub zmniejszenie pobieranego przez nie świadczenia.

Oznacza to, że osoby 55+ aktywne zawodowo, dorabiające sobie do wcześniejszych emerytur lub rent z tytułu niezdolności do pracy mogą oszczędzać w PPK bez obawy, że wpłynie to na otrzymywane przez nich świadczenie. To kolejny argument za tym, aby osoby te nie rezygnowały pochopnie z uczestnictwa w PPK. Jeśli nawet z uwagi na swój wiek będą oszczędzać w PPK tylko przez kilka lat lub krócej, co oznacza, że mogą nie uzbierać na rachunku PPK wystarczająco dużo, aby środki te były znaczącym uzupełnieniem ich emerytury, oszczędności te wykorzystać mogą na inny – ważny dla siebie – cel.

Emerytury i renty z FUS bezpieczne

To, kiedy prawo do emerytury (bądź renty z tytułu niezdolności do pracy) ulega zawieszeniu lub kiedy świadczenia te ulegają zmniejszeniu rozstrzyga art. 104 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 291 ze zm.). W uproszczeniu zależy to od wysokości osiąganego przez świadczeniobiorcę przychodu z tytułu działalności wskazanej w przytaczanym przepisie, podlegającej obowiązkowi ubezpieczeń społecznych. Przy ustalaniu przychodu z tej działalności, mogącego mieć wpływ na prawo do emerytury lub renty, uwzględnia się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a także wskazane przez ustawodawcę kwoty, od których nie jest opłacana składka na te ubezpieczenia (np. zasiłki chorobowe, wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy).

Wpłaty do PPK są nieoskładkowane

Wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający nie stanowią przychodu, o którym mowa w art. 104 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Nie są bowiem wliczane do wynagrodzenia stanowiącego podstawę ustalenia wysokości obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 26 ust. 5 ustawy o PPK). Oznacza to, że wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający nie są uwzględniane przy ustalaniu przychodu wpływającego na zawieszenie lub zmniejszenie emerytur i rent przysługujących na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Dotyczy to także świadczeń z ustaw bezpośrednio odwołujących się w tym zakresie do art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, czyli np. zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych oraz emerytur pomostowych.

Uwaga na rentę socjalną

Inaczej jest natomiast w przypadku renty socjalnej. Prawo do renty socjalnej – w myśl art. 10 ust. 5 ustawy z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1300) – ulega zawieszeniu w razie osiągania przychodu innego niż wymieniony w ust. 1-4 tego artykułu, zaliczonego do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub osiągania przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, opodatkowanych na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający podlegają opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy. W związku z tym wpłaty te uwzględnia się przy ustalaniu przychodu mającego wpływ na zawieszenie prawa do renty socjalnej.

Więcej na temat PPK na mojeppk.pl i pod nr telefonu 800 775 775. Zachęcamy również do korzystania z bezpłatnych szkoleń prowadzonych przez ekspertów PFR Portal PPK. Na szkolenia można zapisać się tutaj: https://www.mojeppk.pl/szkolenia.html.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po nasze publikacje

KOMPLET: VAT zmiany od 1 lipca 2021 + JPK_VAT + VAT w e-commerce

Tylko teraz

99,00 zł

119,70

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGłosy z bunkra. W odpowiedzi Dagmarze Pawełczyk-Woickiej
Następny artykułJaka woda na kąpieliskach? Sanepid informuje o zakwicie sinic