A A+ A++

Z budynku zniknęły już wszelkie emblematy, na drzwiach została jedynie kartka z adresami placówek, w których pacjenci mogą kontynuować leczenie, to m.in. Tomaszów Mazowiecki czy Dąbrowa Górnicza.

Dla nas to jest tragedia, ponieważ prowadząc od tylu lat Stowarzyszenie Częstochowskich Amazonek, ale też sama jestem pacjentką. Pacjentką, która sama zachorowała w 2005 roku. Wiem co to znaczy choroba nowotworowa. Co jakiś czas jest ponownie zachorowanie i odbywa się ponownie leczenie, więc tym bardziej zdaje sobie z tego sprawę i wiem, w jakiej sytuacji są w tej chwili pacjenci, czyli pacjenci, którzy są w trakcie chemioterapii, leczenia, radioterapii. I nagle dowiadują się z dnia na dzień, że nie ma leczenia.

Do Narodowego Funduszu Zdrowia list wystosowali lokalni politycy, m.in. prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Interpelację w tej sprawie złożył tez poseł Andrzej Szewiński. W odpowiedzi czytamy, że „Wszystkie zakresy świadczeń realizowane przez NU-MED, tj., programy lekowe i chemioterapia, na terenie województwa śląskiego są realizowane przez nawet kilkudziesięciu innych świadczeniodawców, w tym na terenie Częstochowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. N.M.P”.

To nie jest 5-10 pacjentów, to jest około 400 osób w trakcie leczenia. Przecież później są kontrole, kontrole są roczne, półtoraroczne, miesięczne, trzymiesięczne i gdzie mamy iść na te kontrole? Pacjentów jest około 6 tys., to jest olbrzymia liczba osób. Pan dyr. Bajkowski ze szpitala specjalistycznego na Parkitce, gdzie jest centrum onkologii, zapewniał, że pacjenci będą przyjęci. Ale to jest ogromna liczba osób. Tam też nie ma takiej bazy dużej, lekarzy nie ma. To wszystko trzeba logistycznie ogarnąć

– mówi Elżbieta Markowska prezes stowarzyszenia Częstochowie Amazonki. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie otrzyma dodatkowe wsparcie z Unii Europejskiej na budowę trzech sal operacyjnych o profilu onkologicznym. Finansowanie zwiększono o ponad 2,6 mln zł. Koszt całości inwestycji w szpitalu zamknie się kwotą blisko 21,5 mln zł.

Interpelacja posła Andrzeja Szewińskiego: Brak kontraktu NFZ ze Specjalistycznym Szpitalem Onkologicznym Nu-Med w Częstochowie na onkologię kliniczną

Odpowiedź Ministra na interpelację dlaczego niedopuszczalne jest finansowanie przedmiotowego podmiotu:

W odpowiedzi na interpelację nr 25240 Pana Posła Andrzeja Szewińskiego z dnia 13 lipca 2021 roku, w sprawie braku kontraktu NFZ ze Specjalistycznym Szpitalem Onkologicznym Nu-Med.

W Częstochowie na onkologię kliniczną, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień stanowiących odpowiedź na pytania postawione przez Pana Posła.
1. Co było powodem odrzucenia wniosków Szpitala Nu-Med u poszerzenie kontraktów na świadczenia onkologiczne?
W celu zapewnienia dostępu do świadczeń w zakresach: chirurgia onkologiczna – hospitalizacja oraz chirurgia onkologiczna – hospitalizacja – pakiet onkologiczny na terenie województwa śląskiego, Śląski OW NFZ w dniu 29 sierpnia 2019 roku ogłosił postępowanie w trybie konkursu ofert w ww. zakresach świadczeń. Każda oferta złożoną w postępowaniu konkursowym musiała spełniać warunki wymagane określone w przepisach prawa, w szczególności w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (j.t.Dz.U.2021 poz. 290). Oferta złożona przez oferenta Specjalistycznym Szpital Onkologiczny NU-MED Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie spełniła warunków wymaganych do realizacji świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne – hospitalizacja i decyzją komisji konkursowej została odrzucona w całości.
Jednocześnie, jak wskazuje Śląski OW NFZ, po zawarciu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na rok 2018 z podmiotami włączonymi do systemu PSZ, Śląski OW NFZ przeprowadził szczegółowe analizy dotyczące poziomu zabezpieczenia świadczeniobiorcom dostępu do świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne w poszczególnych zakresach świadczeń, nie zakwalifikowanych do systemu PSZ.
Analizy prowadzone przez Oddział Wojewódzki Funduszu obejmowały warunki finansowe określone w umowie, poziom realizacji świadczeń, jak i dostępność do świadczeń na 10 tys. mieszkańców w ramach grup powiatów (podział na część północną, centralną i południową województwa śląskiego) oraz globalnie w odniesieniu do terenu województwa śląskiego, w których zlokalizowane są miejsca realizacji świadczeń podmiotów leczniczych. Wszyscy świadczeniodawcy realizujący świadczenia w zakresie onkologia kliniczna –hospitalizacja zostali zakwalifikowani do systemu PSZ (10 świadczeniodawców, w 16 miejscach realizacji świadczeń), zatem w opinii Śląskiego OW NFZ dostęp do świadczeń w zakresie onkologia kliniczna – hospitalizacja na terenie Śląskiego Oddziału został zapewniony na oczekiwanym poziomie. Wobec powyższego ŚOW NFZ aktualnie nie planuje zwiększenia liczby realizatorów w przedmiotowym zakresie świadczeń.
W świetle obowiązujących przepisów niedopuszczalnym jest, aby jedynym uzasadnieniem dla podjęcia decyzji dotyczącej wszczęcia procedury konkursowej
w trybie przewidzianym ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1398 z późn.zm.), była gotowość danego podmiotu leczniczego do udzielania świadczeń i wynikające z tego oczekiwanie zawarcia z Funduszem umowy stanowiącej podstawę finansowania tychże świadczeń. Uzasadnieniem do ogłoszenia postepowania jest jedynie zapewnienie dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej w danym zakresie świadczeń. Postępowania konkursowe mają formułę otwartą i nie są dedykowane konkretnym podmiotom leczniczym. Zgodnie bowiem z art. 134 pkt 1 ustawy, Fundusz jest zobowiązany zapewnić równe traktowanie wszystkich świadczeniodawców ubiegających się o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej i prowadzić postępowanie w sposób gwarantujący zachowanie uczciwej konkurencji.
2. Jaka placówka przejmie leczenie pacjentów, którzy do tej pory byli pod opieką Szpitala Nu-Med?
3. Czy zostanie wyznaczony inny podmiot na terenie Miasta Częstochowy, który mógłby realizować na miejscy świadczenia onkologiczne?
Z informacji uzyskanych ze Śląskiego OW NFZ wynika, że świadczeniodawca: NU- MED Specjalistyczny Szpital Onkologiczny zwrócił się do płatnika świadczeń z wnioskiem o akceptację przerwy w udzielaniu świadczeń w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, leczenie szpitalne chemioterapia oraz programy lekowe w dniach od 1 lipca do 31 lipca 2021r. Jako przyczynę wnioskowanej przerwy podmiot wskazał konieczność opuszczenia zajmowanych pomieszczeń z dniem 30.06.2021 r., co jest następstwem utraty prawa do użytkowania lokalu w Częstochowie przy ul. Warszawskiej 30, wynikającego z braku porozumienia w tej kwestii podmiotu leczniczego z właścicielem pomieszczeń.
Zgodnie z deklaracją placówki, pacjenci będą kontynuować chemioterapię i programy lekowe onkologiczne w: NUMED Specjalistyczny Szpital Onkologiczny w Tomaszowie Mazowieckim, Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górnicze, Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach. NU-MED Sp. z o.o. przedstawił Śląskiemu OW NFZ porozumienie z dnia 24.06.2021 r. zawarte z Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej odnośnie kontynuacji leczenia pacjentów wraz z zapewnieniem transportu do tego ośrodka w okresie od 01.07 do 31.07.2021 r.
Porozumienie to odnosi się do świadczeń stanowiących przedmiot umów w rodzajach:
ambulatoryjna opieka specjalistyczna (świadczenia w zakresie onkologii), leczenie szpitalne – chemioterapia, leczenie szpitalne – programy lekowe. Dodatkowo dla pacjentów leczonych chemioterapeutycznie, lekami w postaci tabletkowej uzgodniono, że NU-MED zabezpiecza leczonych w lek na okres ok. 2 miesięcy.
Wszystkie zakresy świadczeń realizowane przez NU-MED, tj., programy lekowe i chemioterapia, na terenie województwa śląskiego są realizowane przez nawet kilkudziesięciu innych świadczeniodawców, w tym na terenie miasta Częstochowy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny im. N.M.P. Z kolei dostępność do świadczeń w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna w zakresie onkologii na terenie Częstochowy zapewnia Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. N.M.P. z siedzibą w Częstochowie przy ul. Bialska 104/118. Umowa tego podmiotu z NFZ obejmuje dwa miejsca realizacji świadczeń. Ponadto poradnia onkologiczna działa, w sąsiadującym z Częstochową, powiacie myszkowskim w ramach umowy zawartej przez NFZ z NZOZ Przychodnia Zdrowia „ŚWIATOWIT” w Myszkowie oraz w powiecie lublinieckim, gdzie zawarta została umowa z Ośrodkiem Leczniczo – Rehabilitacyjnym w Koszęcinie.
W tym miejscu należy podkreślić, iż nie miała miejsca sytuacja nieprzedłużenia przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej ze Specjalistycznym Szpitalem Onkologicznym NU-MED Sp. z o.o. Według stanu na dzień 8 lipca br. NU-MED. Sp. z o.o. wciąż posiada zawarte ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ.

List prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka znajdziecie TUTAJ 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzerwa w dostawie wody w dniu 09.08.2021!
Następny artykułElden Ring z polską lokalizacją! Gra trafiła na Steam i PlayStation Store