A A+ A++

Takie właśnie pytanie wpłynęło do Państwowej Inspekcji Pracy. Jak relacjonuje pracownik, który zwrócił się do PIP, wysłał on pracodawcy swój sprzeciw. „Nie zgadzam się na testowanie. Czy pracodawca ma podstawę prawną, aby mnie zwolnić lub zastosować karę porządkową?” – czytamy w skierowanym do Inspekcji pytaniu.

W odpowiedzi PIP wskazała, że zgodnie z art. 15 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Jednak ta powinność – jak zaznaczyła Inspekcja – nie może być równoznaczna z kierowaniem pracownika na badania czy szczepienia, których obowiązek wykonania nie wynika wprost z przepisów prawa.

fot. PAP

Według PIP, co do zasady, nie ma podstawy prawnej, która umożliwiałaby pracodawcy wymuszenia na pracowniku poddania się testowi w kierunku Sars-Cov-2. „Przepisy nie przewidują też takiej sytuacji, w której warunkiem dopuszczenia pracownika do pracy byłoby obowiązkowe wykonanie przez niego badań w tym zakresie” – zauważyła Inspekcja.

Zdaniem PIP, wykonanie testu byłoby obowiązkowe wyłącznie, jeśli zostałoby zlecone przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) bądź sanepid w związku ze stanem zdrowia pracownika przebywającego na kwarantannie. Dlatego w ocenie Inspekcji, odmowa poddania się testowi na obecność Covid-19 nie może stanowić podstawy nałożenia na pracownika kary porządkowej, ani rozwiązania stosunku pracy.

źródło: PAP

reklama

reklama

Pokaż więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzarnek stanowczo o powrocie do szkół i szczepieniach
Następny artykułOKIEM DZIAŁKOWCA: Plusy z łąki kwietnej