A A+ A++

Wydaje się, że największą bolączką nowego projektu ustawy refundacyjnej jest to, że niewiele miejsca poświęca się… pacjentowi – podkreślają członkowie Rady Organizacji Pacjentów działającej przy Rzeczniku Praw Pacjenta. 

Projekt noweli ustawy refundacyjnej, który 30 czerwca został skierowany do konsultacji publicznych Nowelizacja ustawy refundacyjnej już w konsultacjach budzi wiele kontrowersji w różnych środowiskach.

Na koniec lipca odbyło się spotkanie Rady Organizacji Pacjentów poświęcone projektowi nowelizacji ustawy refundacyjnej. Członkowie Rady, wymienili się wnioskami i uwagami dotyczącymi przedstawianego przez Ministerstwo Zdrowia projektu. 

Organizacje zrzeszone w ROP podkreślają, że środowiskom pacjentów nie chodzi o zatrzymanie nowelizacji ustawy, a jedynie o nakreślenie priorytetów i rozwianie wątpliwości związanych z nowymi przepisami.

W ubiegły piątek (30 lipca) odbyło się z kolei w Ministerstwie Zdrowia wysłuchanie publiczne, podczas którego organizacje przedstawiły swoje postulaty. „Wydaje się, że największą bolączką nowego projektu ustawy jest to, że niewiele miejsca poświęca się… pacjentowi” – podkreślali członkowie ROP. Nowela ust. refundacyjnej: będzie wysłuchanie publiczne

Niepewność cen i dostępności leków

Główne obawy środowiska pacjentów dotyczą tego, czy uda się im dostać potrzebne lekarstwa w aptece i czy będzie ich stać na wykupienie niezbędnych leków. „Zmiany cen, w zależności od ogłaszanej listy, zawsze budzą niepokój. Pacjenci boją się też, czy nie będzie konieczności zamiany leków na tańsze i czy nie będzie się to wiązało z kolejnymi wizytami u lekarzy i oczekiwaniem na wizyty w długich kolejkach” – zaznaczają przedstawiciele pacjentów. 

Roczny limit wydatków prywatnych na leki

Ponadto z perspektywy pacjentów, w ustawie brakuje postulowanego rozwiązania, jakim byłoby wprowadzenia rocznego limitu wydatków prywatnych na leki refundowane.

“Powinien zostać ustalony górny próg, powyżej którego leki byłyby dla pacjenta bezpłatne. Wiemy, że jest szansa na wprowadzenie takiego rozwiązania, co niezmiernie nas cieszy. Jest to jeden z ważniejszych postulatów, które powinniśmy zgłosić i procedować. Niesłychanie ważne jest też – wspomniane wcześniej – ustabilizowanie odpłatności pacjentów. Chcielibyśmy, żeby zmiana odpłatności za leki refundowane była nie częściej niż raz na 2 lata, a nie, tak jak jest obecnie – co 3 miesiące” – proponują organizacje. 

Ważnym elementem kreowania polityki lekowej jest też – jak podkreśla ROP – uwzględnienie przedstawicieli pacjentów w ciałach decyzyjnych. Organizacje podkreślają, że w innych krajach działają specjalne zespoły, których zadaniem jest określanie priorytetów refundacyjnych.

Kolejne postulaty organizacji dotyczą wprowadzenia zasady transparentności wydatków refundacyjnych oraz monitorowania prywatnych nakładów na leki refundowane wydawane pacjentom w aptekach ze 100 proc. odpłatnością. 

Źródło:RPP

Polecamy także:

. Ustawa refundacyjna w Sejmie najwcześniej w styczniu
 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTrwają prace na drodze powiatowej w Brzozowicy Dużej
Następny artykułBułka odchodzi z PSG. Polski bramkarz znalazł nowy klub