Sofy skórzane to produkty piękne i ponadczasowe. Wyróżniają się także wysoką trwałością. Jednak by w pełni i przez lata cieszyć się ich urokiem oraz wyjątkowymi cechami, należy o nie regularnie dbać. Oznacza to właściwe mycie oraz pielęgnację całego mebla. Jak więc dbać o sofy skórzane?
Mycie
Skóra jest materiałem trwałym, który jednak wymaga delikatnego traktowania. Dotyczy to również pozbywania się zabrudzeń. Co to oznacza? Oprócz regularnego odkurzania istotne jest ich czyszczenie na mokro. Można w tym celu użyć specjalnych środków przeznaczonych do mycia tapicerek skórzanych. W innym przypadku jest możliwość wykonania tego domowymi sposobami, należy jednak być ostrożnym. Przede wszystkim trzeba wybrać delikatne środki. Najlepiej wybrać w tym celu letnią wodę ze słabym roztworem mydła, które nakładamy miękką, dobrze odciśniętą szmatką. Następnie mebel warto przetrzeć samą wodą, a następnie wytrzeć do sucha. Warto jednak pamiętać, że domowe sposoby mogą nie być skuteczne przy mocniejszych zabrudzeniach. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się produkty specjalnie przeznaczone do mebli skórzanych.
Pielęgnacja
Oprócz regularnego czyszczenia skóra wymaga także prawidłowej pielęgnacji. Pozwala ona uniknąć rozsychania się tapicerki, a tym samym – jej pękania i nieodwracalnych zmian. W tym celu najlepiej sprawdzają się oczywiście specjalistyczne środki, które łączą w sobie skuteczność i delikatność. Pozwalają one także na zachowanie wysokiej żywotności mebli. Jednak aby utrzymać elastyczność tapicerki, można skorzystać również z domowych sposobów. Najlepiej sprawdza się natłuszczanie olejem lnianym lub oliwką dla dzieci. Zabiegi pielęgnacyjne najlepiej przeprowadzić po wyczyszczeniu tapicerki. Zarówno domowe, jak i profesjonalne środki doskonale sprawdzą się w przypadku i skóry naturalnej, i jej syntetycznego odpowiednika.
Naprawy
Nawet najlepszej jakości sofy (takie jak chociażby produkty od firmy Meble Wajnert) niestety czasem mogą zostać uszkodzone. Co zrobić w takiej sytuacji? Najprostszym sposobem jest zamaskowanie ubytków. Niektóre naprawy można jednak wykonać samodzielnie. Osoby z umiejętnościami manualnymi mogą spróbować przyszyć łatę w kolorze maksymalnie zbliżonym do obicia. Dobrym sposobem jest także zszycie kanapy lub wypełnienie pęknięć specjalnie do tego przeznaczonym klejem. Po wyschnięciu robi się on przezroczysty, co sprawia, że połączenie jest praktycznie niewidoczne. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie płynnej skóry. Jest to jednak operacja wymagająca pewnej wprawy, a także odpowiedniego przygotowania. Często najlepszym rozwiązaniem jest po prostu skorzystanie z pomocy fachowca, który sprawi, że sofa będzie wyglądała jak nowa.
Skóra naturalna a ekoskóra
Czym różni się czyszczenie i pielęgnacja sofy skórzanej, a tej obitej z ekoskóry? Tak naprawdę, wygląda ona dość podobnie. W każdym przypadku należy regularnie odkurzać mebel. Czyszczenie sofy obitej ekoskórą także powinno być delikatne i najlepiej do tego używać specjalnych środków do tego przeznaczonych. Warto również dbać o nawilżenie tapicerki, która pozostanie elastyczna i przyjemna dla oka. Niezależnie więc od tego, czy wybierzemy sofę skórzaną, czy obitą ekoskórą (które możemy znaleźć chociażby tutaj: https://domar.pl/sklep/vero-wajnert-meble/) warto o nie regularnie dbać. Dzięki temu zarówno skóra, jak i ekoskóra długo będzie cieszyć nasze oko i nam służyć. Warto wziąć to pod uwagę, gdyż tego typu meble często nie należą do najtańszych. Dobrze więc, by służyły nam jak najdłużej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS