A A+ A++

Coraz większa grupa zaszczepionych i niewielka liczba zakażeń na Covid-19 sprawiły, że w lipcu w większości sektorów zmniejszył się w Polsce odsetek zdalnych pracowników. Jak wynika z najnowszych badań GUS, najwięcej jest ich nadal w usługach informacyjno- komunikacyjnych (w tym w IT). W lipcu nadal 71,5 proc. zatrudnionych pracowało tam poza biurem, ale o 3,6 pkt. proc. mniej niż w czerwcu br. i najmniej od listopada zeszłego roku.

Na drugim miejscu pod względem popularności home office są finanse i ubezpieczenia, w tym banki, gdzie prawie połowa pracowników wykonuje swoje obowiązki zdalnie Jednak tam po dość mocnym czerwcowym spadku udziału zdalnych pracowników (do 49,5 proc. z prawie 56 proc. w maju), w lipcu ich odsetek lekko wzrósł, o 0,2 pkt. proc. Drugim sektorem, gdzie lipiec przyniósł wzrost udziału zdalnych pracowników był handel detaliczny- 8,8 proc. zatrudnionych pracowało tam w minionym miesiącu poza firmą. To wprawdzie sporo mniej niż podczas trzeciej fali pandemii, wiosną br., ale o 0,4 pkt. proc. w czerwcu. Można to tłumaczyć rozwojem sprzedaży przez internet, w tym szybko rosnącą liczbą tzw. dark stores w handlu spożywczym, czyli sklepów spożywczych sprzedających tylko online.

Jednak i tak, znacznie, bo prawie dwukrotnie większy udział zdalnych pracowników był jak w handlu hurtowym, gdzie w lipcu sięgał wciąż 19,5 proc., o niespełna punkt proc. mniej niż w czerwcu.

Nieliczni pracownicy pracują poza siedzibą firmy w odmrożonym przed wakacjami sektorze hotelarsko- gastronomicznym. Według danych GUS w lipcu tylko 0,5 proc. załogi nadal miało home office. To najmniej od wybuch pandemii, bo nawet latem zeszłego roku, ten odsetek sięgał 3,1 proc.

W tej branży dużym wyzwaniem dla pracodawców – kilkukrotnie większym niż w innych sektorach- były w lipcu nieplanowane nieobecności pracowników (aż 8,1 proc.) z powodu urlopów czy opieki nad bliskimi. Być może dlatego, że – nie mogąc pracować z domu – w razie rodzinnych problemów, ludzie biorą wolne.

Wyraźne spadki udziału zdalnych pracowników nastąpiły też w lipcu w branżach, gdzie tylko niewielka część załogi ma szanse na home office; w budownictwie (4,3 proc., czyli p 0,8 pkt proc. mniej niż w czerwcu) i w przetwórstwie przemysłowym (5,5 proc.- najmniej od października 2020 r.) O ponad punt p … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego -zmiany od 2022 roku
Następny artykułDostała 33 mandaty z tego samego fotoradaru. Rekord?