Z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego dzieci z zespołu flażoletowego “Cornelia” przygotowały “Powstańczy Medley: Marsz Mokotowa, Pałacyk Michla, Warszawskie dzieci”. W teledysku udział wzięli również Powstańcy Warszawscy: Irena Paśnik ps. “Irka, Miła”, Janusz Walendzik ps. “Czarny” oraz Zbigniew Daab ps. “Kapiszon”.
Zespół „Cornelia” powstał w ramach Fundacji Edukacji Dla Bezpieczeństwa i działa przy Szkole Podstawowej nr 246 w Warszawie.
Został on powołany przez Marka Kuleszę w ramach projektu „Fleciki polskie i tarabany – Gramy dla Cichociemnych i żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej”. Do poparcia tego projektu włączyła się m.in. Fundacja Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz Jednostka Wojskowa GROM. Patronem medialnym jest Defence24.
Zespół „Cornelia” swoją nazwę zaczerpnął od holenderskiej sanitariuszki, siostry Czerwonego Krzyża – Cornelii Wilhelminy Marii Baltussen, która opiekowała się polskimi spadochroniarzami 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej w trakcie operacji Market – Garden (1944 r.). Jej 60 – letnie starania po zakończeniu wojny pozwoliły na upamiętnienie i uhonorowanie wyczynu polskich żołnierzy – spadochroniarzy, a także samego gen. Stanisława Franciszka Sosabowskiego, którego marszałek Bernard Montgomery obarczył winą za fiasko operacji pod Arnhem. Dzięki jej staraniom, wytrwałości i walce przywrócono dobre imię 1. Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej i gen. Stanisławowi Franciszkowi Sosabowskiemu. W kilka miesięcy po śmierci Cornelii, Holandia z Królową Batrix na czele oddała hołd, cześć i pamięć gen. Stanisławowi Sosabowskiemu i 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
Dzieje brygady gen. Sosabowskiego łączą się też z historią Powstania Warszawskiego. Kiedy 1 sierpnia wybuchło powstanie, brygada przygotowywała się do zrzutu nad Polską. Mimo próśb gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego i gen. Sosabowskiego brygada nie została skierowana do kraju, ale wzięła udział w największej operacji powietrznodesantowej II wojny światowej – Market garden.
Poprzez twórczość artystyczną Zespół nawiązuje do chlubnych tradycji oręża polskiego, oddaje hołd bohaterom. Działalność Zespołu „Cornelia” to połączenie edukacji patriotyczno-historyczno-kulturalnej z edukacją muzyczną.
W nakręconym z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego teledysku udział wzięli również weterani misji poza granicami kraju – żołnierze JW GROM oraz młodzi pikarze i trenerzy klubów: Legia Warszawa i Polonia Warszawa, których władze pomogły przy jego realizacji.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS