A A+ A++

Cywilnoprawny charakter umowy o dofinansowanie dopuszcza drogę sądową, z której skorzystać mogą beneficjenci wsparcia, wytaczając powództwa skierowane przeciwko instytucjom oraz zabezpieczając swoje roszczenia do czasu uzyskania rozstrzygnięcia w przedmiocie m.in. rozwiązania umowy o dofinansowanie i konieczności zwrotu środków unijnych.

Beneficjenci w ramach procedury cywilnej mają do dyspozycji takie środki jak: roszczenie o zawarcie umowy o dofinansowanie, wypłatę należnego dofinansowania, jak również roszczenia związane z zabezpieczeniem przed skutkami bezpodstawnego rozwiązania umowy lub prowadzące do wypłaty odszkodowania z tego tytułu.

Przykład

Powód (beneficjent) może dochodzić przed sądem jednym pozwem roszczenia przeciwko instytucji w trybie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) – o ustalenie, że oświadczenie o rozwiązaniu umowy na realizację umowy było bezskuteczne, ewentualnie, o ustalenie, że powód w sposób należyty wykonał umowę, ewentualnie, o stwierdzenie nieistnienia zobowiązania do zwrotu środków przekazanych mu na podstawie umowy o dofinansowanie.

Czytaj też:

Droga cywilna w sprawach o zwrot środków unijnych

Jak wskazał bowiem Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 lutego 2014 r. (sygn. akt: II GSK 1945/12), w ramach postępowania administracyj…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPotrącona na przejściu
Następny artykułNowotwór atakujący dzieci można leczyć, przywracając prawidłową pracę zegara molekularnego?