A A+ A++

Umowa zawarta z fińskim resortem obrony dotyczy realizacji tych prac w latach 2022-2026 ma łączną wartość  ok. 32 mln USD. Na początku zmodernizowany ma zostać jeden egzemplarz, będący swoistym prototypem,  następnie partia próbna, a potem analogiczne prace mają zostać przeprowadzone na pozostałych pojazdach. Modernizacja ma zapewnić przedłużenie  eksploatacji wozów  do lat 30 XXI wieku do czasu wyboru docelowego następcy. Nie ujawniono jednak szczegółów dotyczących jej planowanego zakresu.

Warto podkreślić, że  Finlandia jest kolejnym użytkownikiem rodziny CV90, który w ostatnim czasie zdecydował się na ten krok. Niedawno bowiem aż cztery z siedmiu państw, których wojska lądowe eksploatują  bojowe wozy piechoty tego typu, podjęło decyzję o ich modernizacji. Oprócz Finlandii to  Holandia (CV9035NL), Szwajcaria (CV9030CH) i Szwecja (CV9040C), a Norwegia (CV9030N) w ostatnio zakończyła modernizację posiadanej foty tych wozów i zamówiła 20 dodatkowych.

Reklama

CV9030FIN to fińskiego wersja bojowego wozu piechoty CV90. Sama konstrukcja została zaprojektowana na zlecenie szwedzkiej armii przez lokalne spółki Hägglunds i Bofors (obecnie obie wchodzą w skład koncernu BAE Systems), na przełomie lat 80. i 90. i począwszy od 1993 roku, cały czas znajduje się w produkcji seryjnej. Jak dotąd powstało blisko 1300 egzemplarzy w różnych wersjach. Wóz ten oprócz Finlandii zakupiło siedem innych państw, a w tym: Dania, Holandia, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, a także Estonia (pozyskane z drugiej ręki wozy eksnorweskie i eksholenderskie). Jest on obecnie oferowany także w wielu trwających przetargach na nowy bojowy wóz piechoty na całym świecie, a w tym m.in. w  Czechach i w  USA.

Na uzbrojeniu fińskich wojsk lądowych znajduje się obecnie 102 egzemplarzy bojowych wozów piechoty CV9030FIN (pozyskane w dwóch partiach liczących odpowiednio 57 i 45 pojazdów). Flotę tą uzupełnia 110 egzemplarzy bojowych wozów piechoty BMP-2, a także dwie rodziny kołowych bojowych wozów piechoty. Wśród tych ostatnich wymienić można 635  Patria Pasi (w tym 476 XA-180/185 oraz 111 XA-202 i 48 XA-203) oraz 62 egzemplarze Patria AMV XA-360.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBartoszycki fotograf na olimpiadzie
Następny artykułDziś rusza Pol’And’Rock. Już nie w Lubuskiem…