Ministerstwo Zdrowia wydało oficjalny komunikat w sprawie mieszania szczepionek przeciwko Covid-19. Dwudawkowe szczepienia produktami Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Janssen w formie zamiennej został dopuszczony w Polsce. Resort zauważa jednak, że nie ma wskazań do podania trzeciej dawki szczepionki
Na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 2 lipca 2021 r. oraz Rady Medycznej z dnia 6 lipca 2021 r., Minister Zdrowia dopuścił w systemie rejestracji szczepienia przeciw COVID-19 w realizowanym Narodowym Programie Szczepień przeciw Covid-19 potwierdzanie Unijnym Certyfikatem Covid schematów mieszanych w zakresie szczepionek Vaxzevria, Comirnaty, Spikevax, w przypadkach gdy zastosowanie schematu mieszanego wynikało z:
– konieczności podania innego rodzaju szczepionki jako drugiej dawki w schemacie szczepienia, w celu jego zakończenia, w sytuacji, gdy korzyści z zakończenia schematu szczepienia, mimo wystąpienia niepożądanego działania po podaniu produktu leczniczego przeważają nad ryzykiem u pacjentów, w szczególności u osób z grup obarczonych ryzykiem ciężkiego przebiegu Covid-19;
– podania szczepionki niezgodnie ze wskazaniami określonymi w ulotce i Charakterystyce Produktu Leczniczego (ChPL) dla danej grupy wiekowej, i wiążącej się z tym konieczności podania drugiej dawki szczepienia preparatem właściwym, rekomendowanym dla danej grupy wiekowej;
– podania innej szczepionki w ramach drugiej dawki szczepienia w wyniku błędnego działania personelu medycznego.
W przypadku schematu mieszanego w ramach jednego cyklu szczepienia stosuje się schemat dwudawkowy. Brak jest wskazań do podania trzech dawek szczepionek.
Podanie szczepionki Janssen jako drugiej dawki w schemacie szczepienia uważa się za nowy schemat szczepienia zrealizowany w schemacie jednodawkowym.
Wystąpienie niepożądanego działania po podaniu szczepionki, w tym Niepożądanego Odczynu Poszczepiennego (NOP), powinno zostać odnotowane zgodnie z procedurami, a informacja na temat NOP powinna zostać udokumentowana (również w Karcie Szczepienia) na lekarskiej wizycie kwalifikacyjnej do szczepienia przeciwko COVID-19 w oparciu o dokumentację medyczną pacjenta.
W przypadku wystąpienia powikłań po podaniu pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19, podanie drugiej dawki szczepionki innego rodzaju (po szczepionce wektorowej następuje podanie szczepionki mRNA, po mRNA następuje podanie szczepionki wektorowej), należy przeprowadzić z zachowaniem odstępu przewidzianego w ChPL tej szczepionki w odstępie co najmniej 28 dni.
O kwalifikacji osoby szczepionej do drugiej dawki innym preparatem niż został podany decyduje lekarz w oparciu o odnotowany NOP oraz korzyści zdrowotne z zakończenia schematu szczepienia.
Przy okazji warto zwrócić uwagę na badania przeprowadzone w Korei Południowej, gdzie szczepienia realizowano w różnych schematach: 100 osób otrzymało dwie dawki preparatów Astry Zeneki i Pfizera, 200 osób zaszczepiono Pfizerem, a pozostałym podano dwie dawki Astry Zeneki.
Centrum Kontroli Chorób w Korei Południowej informuje, że u wszystkich ochotników wykryto poziom przeciwciał neutralizujących w ilości chroniącej przed zakażeniem SARS-CoV-2. Jednak w przypadku osób, u których połączono szczepionki AstryZeneki i Pfizera (w takiej kolejności) poziom przeciwciał neutralizujących był aż sześciokrotnie wyższy niż wtedy, gdy podawano dwie dawki AstryZeneki.
Najnowsze dane wspierają decyzje, jakie już podjęto w niektórych krajach dotyczące łączenia dawek dwóch różnych preparatów przeciwko COVID-19. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy najpierw podawana jest szczepionka AstryZeneki, a potem Pfizera.
Analizowano również poziom przeciwciał neutralizujących przeciwko różnym wariantom, jaki uzyskiwano dzięki szczepieniom. W przypadku wariantu Alfa, który wykryto w Wielkiej Brytanii, był on jednakowy w przypadku wszystkich zastosowanych w badaniach schematów szczepień.
Poziom przeciwciał neutralizujących był jednak niższy od 2,5 do 6 razy w przypadku wariantów Beta, Gamma oraz Delta, wykrytych odpowiednio w RPA, Brazylii i Indiach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS