A A+ A++

Według szefa rządu: oszustwa komputerowe, fałszywe maile, SMS-y czy kradzież tożsamości to zjawiska, o których coraz częściej słyszymy.

“Nie ma dnia, żebyśmy nie słyszeli o jakichś atakach sterowanych z różnych miejsc na świecie, niestety często z inspiracji rosyjskiej lub ze wschodu. Cyberprzestępczość to plaga XXI wieku, która zagraża instytucjom państwowym, obywatelom i firmom” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

“Zaledwie kilkanaście dni temu grupa hakerów powiązanych z Rosją zaatakowała systemu wielkich firm. Mamy do czynienia z bardzo dobrze zorganizowaną międzynarodową siatką grup cyberprzestępczych” – powiedział.

“Chcemy, żeby policja miała odpowiednie instrumenty, najlepsze rozwiązania i kompetencje do walki z cyberprzestępczością, żebyśmy mogli jak najlepiej odpowiadać na te zagrożenia. Dlatego powołany zostanie też Fundusz Cyberbezpieczeństwa” – tłumaczył premier.

“Między  policją a cyberprzestępcami istnieje wyścig zbrojeń. Kto szybciej dojdzie do nowych metod, kto je opanuje, ten uzyska przewagę” – powiedział Mateusz Morawiecki.

“To co jest w głowach naszych informatyków, naszych specjalistów z tej dziedziny, chcemy zakumulować w jednym miejscu, po to, żeby jak najlepiej odpowiadać na te zagrożenia” – dodał.

“Inwestycja w bezpieczeństwo”

“Potrzebne jest przełomowe działanie i poważna inwestycja w nasze bezpieczeństwo, będzie nią powołanie nowej, specjalnej służby – tłumaczył z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, mówiąc o sprawie powołania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Jak przekonywał, CBZC będzie “jednym ze znaków firmowych polskiej policji” i będzie prowadziło na szeroką skalę walkę z przestępczością kryminalną w cyberprzestrzeni.

CBZC będzie miało analogiczną strukturę do Centralnego Biura Śledczego Policji.

“W tej chwili w polskiej policji ok. 350 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych zajmuje się zwalczaniem cyberprzestępczości, to są siły daleko niewystarczające” – ocenił szef MSWiA. Podkreślał, że funkcjonariusze mają komórkę w Komendzie Głównej Policji i w komendach wojewódzkich.

“Potrzebne tutaj jest przełomowe działanie, potrzebna jest poważna inwestycja w nasze bezpieczeństwo, taką inwestycją będzie powołanie nowej, specjalnej, dobrze zorganizowanej służby. Chcemy, aby ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2022 r. i przystępujemy bardzo szybko do organizacji tej służby” – zapowiedział Mariusz Kamiński.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoznań: Remont ulicy św. Rocha zakończony
Następny artykułZaginęła Paulina Raduńska [ Społeczeństwo ]