A A+ A++

Gdy planujemy naszą pierwszą dłuższą wyprawę w góry, naturalnie rozpoczynamy od kompletowania niezbędnego wyposażenia. Sprzęt outdoorowy renomowanych marek nie należy do najtańszych, dlatego niektórzy zastanawiają się, czy jest sens inwestować na samym początku w obuwie dedykowane do trekkingu. W końcu do wędrówki nada się każde obuwie sportowe, jeśli jest wygodne — tak myślą niektórzy początkujący. To duży błąd! W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego obuwie trekkingowe to nie wymysł marketingowców, a podstawowy zakup przed każdą wyprawą i na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwego obuwia.

Czym różnią się buty trekkingowe od innego obuwia sportowego?

Przysłowiowi „niedzielni turyści”, którzy wybierają się w góry w trampkach lub ulubionych adidasach, nieświadomie wystawiają się na duże niebezpieczeństwo. Co sprawia, że dobre buty trekkingowe są niezbędne, by bezpiecznie i odpowiedzialnie zdobywać górskie szlaki? 

Przede wszystkim, obuwie przeznaczone do trekkingu zapewnia o wiele lepszą stabilność oraz chroni przed nierównościami podłoża takimi jak korzenie czy kamyki, o co w górach nietrudno. Podeszwy w butach są tak zaprojektowane, by stopa nie ślizgała się nawet na śliskich i nierównych powierzchniach. Poszczególne modele mogą się różnić właściwościami, w zależności od tego, na jaki teren oraz do jakich warunków atmosferycznych są dedykowane. Buty górskie zapewniają lepszą przewiewność, dzięki czemu możliwa jest cyrkulacja powietrza, a nasza skóra lepiej oddycha. Cięższe buty, przeznaczone na warunki zimowe, powinny także mieć membranę, by woda nie przeniknęła przez cholewkę, oraz zapewniać ciepło. 

Jak wybrać odpowiedni model obuwia?

Niestety, wbrew temu co się powszechnie sądzi, nie istnieje uniwersalne obuwie górskie. W zależności od tego, w jakich warunkach planujemy wędrować, należy wziąć pod uwagę różne kryteria — warunki atmosferyczne, rodzaj podłoża, pora roku. Buty, które sprawdzą się latem, nie będą nadawać się do wędrówek w chłodniejsze miesiące, gdyż nie zapewnią prawidłowej izolacji termicznej ani nie będą odpowiednio zaimpregnowane przeciwko przenikaniu wilgoci do środka. Z kolei buty jesienne czy zimowe będą zbyt ciężkie na letnią porę i będzie nam zbyt gorąco.

Jeśli jesteśmy początkującym turystom, nie ma potrzeby inwestować w specjalistyczne obuwie, przeznaczone na trudne szlaki w zimowych miesiącach. Gdy planujemy na początek letnie wędrówki po niezbyt wymagających szlakach, powinniśmy rozejrzeć się za lekkimi półbutami, które zapewnią stopie przewiew i zapobiegną nadmiernemu poceniu. Jeśli jednak szukamy większych wyzwań i wypraw jesienną porą, bardziej odpowiednie będzie cięższe obuwie, wodoodporne i zapobiegające utracie ciepła. 

Na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Przymierzając buty na turystyczne wyprawy, najlepiej jest stosować podobne zasady, jak przy wyborze butów do biegania. Ważne jest, by but nie uciskał stopy i pasował od razu. Nie należy zakładać, że go „rozchodzimy”. Dobrze jest mierzyć buty po południu, kiedy stopa jest lekko opuchnięta i najlepiej w tych skarpetach, które będziemy do nich zakładać. Więcej na temat prawidłowego doboru butów w tym artykule: Dlaczego istotny jest dobór właściwych butów do biegania? Pamiętajmy koniecznie, by przymierzyć oba buty! Mało kto ma stopy o identycznej długości i ważne, by oba buty były w odpowiednim rozmiarze. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpętana przez diabła. Na egzorcyzmy wydadzą prawdziwą fortunę
Następny artykułGwiazdowski o zakazie handlu w niedzielę: Ideologiczny bezsens