A A+ A++

Bijące na alarm wyniki, ogłaszane przez naukowców, informują o stale pogarszającej się kondycji naszej planety, nie dają spokoju dużej części naszego społeczeństwa. Jak stworzyć przestrzeń bezpieczną, w której nie będziemy musieli martwić się o nasze zdrowie? Odpowiedzią może być rekuperacja.

Autor: housemarket.pl 26 lipca 2021 13:27

Nie jesteśmy bezradni wobec widma katastrofy klimatycznej i wspólnymi siłami możemy ją zatrzymać. Już dziś gros z nas stawia na ekologiczne rozwiązania, wprowadzając mikropraktyki do codziennych rytuałów – ograniczamy spożycie mięsa oraz produktów odzwierzęcych, oddajemy rzeczy do recyklingu, kupujemy tylko tyle, ile potrzebujemy, rezygnujemy z plastikowych butelek na rzecz opakowań wielokrotnego użytku, dzielimy się nadwyżkami jedzenia, odzieży i sprzętu z osobami potrzebującymi.

Powrót domów drewnianych

Nasza społeczna wrażliwość i zaangażowanie w troskę o zdrowy, ekologiczny świat wpłynęły także na rozwiązania architektoniczne. Słabej jakości, masowa produkcja, niegdyś doceniania za niską cenę, dziś szczęśliwie odchodzi do lamusa na rzecz solidnych projektów, które posłużą latami. Rezygnujemy także z tzw. betonozy, czyli nieuzasadnionej wycinki drzew w przestrzeniach miejskich, świadomi kluczowej roli przyrody dla naszego dobrego samopoczucia i życia. Coraz chętniej powracamy do naszych korzeni, do przyrody, w której znajdujemy wytchnienie, spokój i ukojenie. Uciekamy z tłocznych centrów miast, szarych od spalin, papierosowego dymu i smogu na ciche przedmieścia lub podmiejskie wioski, nęcące urokliwymi widokami. Nasze wnętrza – domowy schron przed zgiełkiem pędzącego świata – inspirowane są barwami czerpiącymi ze środowiska, a do ich budowy wykorzystywane są wysokojakościowe surowce naturalne.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Stawiamy na proste wzory nawiązujące do roślin i proekologiczny design, wypełniamy nasze domy lokalnym rękodziełem i kolejnymi kwiatami ozdobnymi, lecz trend dotyczy także materiałów budulcowych. Nie chcemy już mieszkać w szarym bloku, w którym jest upalnie latem i zimno zimą. Nasze dzisiejsze wybory padają na domy z bali czy drewniane domy, lecz te już w niczym nie przypominają skromnych, nieszczelnych i tradycyjnie urządzonych chatek, które możemy podziwiać na starych rodzinnych fotografiach czy polskich filmach sprzed lat. Są raczej triumfem zaawansowanej techniki i nobilitacją środowiska naturalnego, pokłonem człowieka w stronę Matki Ziemi.

Niestety, mimo licznych niewątpliwych atutów tego rozwiązania architektonicznego, nie wystarczy już wybudować klimatyczny drewniany dom w oddaleniu od miasta, aby móc uchronić swoją rodzinę i siebie przed smogiem i innymi szkodliwymi dla naszego zdrowia substancjami, które są zawarte w powietrzu. Tym bardziej w przypadku naszego kraju, w którym odnotowuje się jedne z najwyższych przekroczeń norm smogowych w Europie, szczególnie w dużych ośrodkach miejskich, jak Warszawa czy Kraków. Z pewnością wielu mieszkańców drewnianych rezydencji zastanawia się, czy ich lokum jest dostosowane do wprowadzenia nowoczesnej technologii takiej, jak zaawansowana wentylacja.

Przemyślany design nowoczesnych drewnianych domów pozwala czerpać wszelkie korzyści z mieszkania w posiadłości wykonanej z naturalnych surowców, bez konieczności rezygnowania z innowacyjnych, funkcjonalnych i wygodnych patentów na miarę XXI wieku. Jednym z najlepszych sposobów na prowadzenie zdrowego trybu życia jest rekuperacja pozwalająca na stałą wymianę powietrza na czyste przez cały rok, niezależnie od temperatury i pogody na zewnątrz. Gdy korzystamy z niej, właściwie nie musimy nigdy otwierać okna, co jest szczególnym atutem jesienią, kiedy w powietrzu odnotowuje się najwyższe stężenie zanieczyszczeń.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaproszenie na VII Małopolskie Targi Żywności „Zasmakuj z UR” oraz XXIII Małopolską Giełdę Agroturystyczną
Następny artykułKreatywny upominek mile widziany pod choinką. Oto oryginalne prezenty na święta