A A+ A++

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak apeluje do Ministerstwa Edukacji i Nauki o wprowadzenie do podstawy nauczania problematyki martyrologii polskich dzieci w okresie II wojny światowej i w latach powojennych. Prośbę wystosował wspólnie z Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu.

Dyrektor muzeum Ireneusz Maj powiedział IAR, że zmiana podstawy ma na celu upamiętnienie ofiar hitlerowskiego obozu dla dzieci polskich, który działał w Łodzi w latach 1942-45. – Również dzieci, które były ofiarami innych działań, nie tylko niemieckich, ale również sowieckich. Mówię tutaj o losach dzieci m.in. deportowanych wraz z rodzinami wgłąb Związku Radzieckiego, a także o losach dzieci bohaterów podziemia niepodległościowego, tzw. wilcząt. Biorąc pod uwagę, że dużo zmian teraz jest wprowadzanych w podstawie programowej edukacji historycznej, uważamy, że informacje dot. strasznego losu polskich dzieci powinny się znaleźć w podręcznikach.

Czytaj także: “Eee… tam, takiego obozu nie było”. Historia Genowefy Kowalczuk i obozu przy Przemysłowej.

Inicjatywa ma także na celu promocję Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, które powstało w czerwcu. Inicjatorem powstania muzeum jest Rzecznik Praw Dziecka, a jego budowę finansuje Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

na podst. IAR

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJeszcze nigdy w historii Polacy tak chętnie nie budowali domów
Następny artykułKierowcy przesiadają się na klasyki? Te są najpopularniejsze w Europie