W drugą sobotę lipca powiat łaski odwiedzili przedstawiciele ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni, w tym posłanka Hanna Gill-Piątek, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Paweł Drążczyk, radny Rady Miasta Łódź Bartłomiej Dyba-Bojarski oraz przedstawicielki zarządu stowarzyszenia Polska 2050 regionu łódzkiego Patrycja Borkowska i Ewa Szymanowska.
Podczas wizyty zwrócono uwagę na trzy problemy, które wymagają pilnej interwencji. Jest to składowisko odpadów w firmie TWK-ZAG spółka z o.o. w Woli Łaskiej, które tylko w ostatnim czasie płonęło dwukrotnie zatruwając mieszkańców i środowisko, pomoc finansowa dla mieszkańców Sędziejowic, którzy ucierpieli podczas nawałnicy oraz dofinansowanie wozu strażackiego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiewiórczynie koło Łasku.
Zgodnie z deklaracją radnego Sejmiku Województwa Łódzkiego Pawła Drążczyka, zostały złożone w tych sprawach interpelacje do Marszałka Województwa.
Paweł Drążczyk
Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego
Sz.P.
Grzegorz Schreiber
Marszałek Województwa Łódzkiego
INTERPELACJA 14.2K21
w sprawie : Tragicznej sytuacji w gminie Sędziejowice po nawałnicy w piątek 9 lipca.
Na podstawie art.23 ust. 5-9 Ustawy o samorządzie województwa z 5 czerwca 1998r; uprzejmie wnioskuję oraz proszę o udzielenie pomocy finansowej w formie dotacji celowej – na usuwanie skutków klęski żywiołowej, dla gminy Sędziejowice. Prace nad udzieleniem wyżej wspomnianej pomocy finansowej powinny rozpocząć się w trybie natychmiastowym (bez zbędnej zwłoki) z uwagi na obecną sytuację mieszkańców gminy Sędziejowice. Zniszczenia infrastruktury energetycznej (połamane słupy i przerwane linie przesyłowe), zerwane dachy, uszkodzone i powalone ogrodzenia, połamane drzewa i konary, uszkodzenia infrastruktury drogowej, szkody w uprawach rolnych itp. – determinują moim zdaniem konieczność jak najszybszych działań. Czas wydaje się dla mieszkańców obecnie kluczowym czynnikiem.
Po osobistej wizycie (w gronie łódzkich polityków z Ruchu Polska2050) w dniu 10 lipca i przeprowadzonym rozmowom z mieszkańcami zapewniamy, że naoczny obraz zniszczeń dużo bardziej przemawia do wyobraźni niż zdjęcia z przekazów medialnych. To tylko 40 minut drogi od centrum Łodzi.
Wyrażam też ogromną nadzieję, że Urząd Marszałkowski podejdzie do sprawy z właściwą odpowiedzialnością i uwagą – podobnie jak miało to miejsce, nie tak dawno, w przypadku gminy Markowy.
INTERPELACJA 15.2K21
w sprawie : nadzoru UMWŁ nad działalnością TWK-ZAK Sp.z o.o. w miejscowości Wola Łaska 71 w zakresie pozwolenia z dnia 19 maja 2015r., znak RŚVI.743.116.2014.AB
Na podstawie art.23 ust. 5-9 Ustawy o samorządzie województwa z 5 czerwca 1998r; uprzejmie proszę o przedstawienie następujących danych:
1. Ilości kontroli wykonanych samodzielnie lub zleconych przez UMWŁ, ich zakresu oraz wyników od dnia 19 maja 2015r. (wydanie pozwolenia na zbieranie i wytwarzanie odpadów), do dnia dzisiejszego. Najchętniej w postaci pełnych skanów protokołów pokontrolnych.
2. Proszę o określenie podmiotów wykonujących kontrole o ile nie były to samodzielne kontrole pracowników UMWŁ.
3. Przedstawienie wiedzy jaką posiada UMWŁ odnośnie ilości pożarów na tym składowisku w tym zakresie czasu , jaki został określony w pkt.1
4. Wyjaśnienie nieuprawnionej moim zdaniem, zwłoki czasowej – od odbycia kontroli stwierdzającej nieprawidłowości w roku 2020 i wezwaniem firmy do ich usunięcia – do dnia 4 czerwca 2021r czyli ponowienia wezwania do zaniechania naruszeń.
5. Dlaczego w wezwaniu z dnia 4 czerwca 2021r nie określono daty granicznej dla wpływu wyjaśnień (typu: nie później niż do…..) posługując się jedynie mało precyzyjnym prawnie pojęciem „…natychmiastowych…”?
Po osobistej wizycie (w gronie łódzkich polityków z Ruchu Polska2050) w dniu 10 lipca’21 i licznym rozmowom z mieszkańcami – pozyskałem wiele informacji odnośnie funkcjonowania składowiska (które bez wątpienia wymagają sprawdzenia). Usłyszałem też obawy okolicznych mieszkańców, co do coraz częstszych pożarów i możliwości zanieczyszczenia tamtejszego środowiska (Łask jest objęty programem Natura 2000, a pobliska Grabia należy do najczystszych rzek w Polsce). Niebanalne są również koszty finansowe, ponoszone lokalnie do gaszenia coraz częstszych tamtejszych pożarów (tylko w czerwcu tego roku były dwa , a koszty jednego z nich przekroczyły 127.000 zł!). Zarówno w naszych głowach jak i mieszkańców rysuje się obraz „wczesnego Zgierza” w kontekście terenu Boruty.
INTERPELACJA 17.2K21
w sprawie : budżetu województwa łódzkiego na rok 2022.
Na podstawie art.23 ust. 5-9 Ustawy o samorządzie województwa z 5 czerwca 1998r; uprzejmie proszę o uwzględnienie w pracach nad nowym budżetem WŁ na 2022r:
Środków finansowych dla OSP Wiewiórczyn w gminie Łask z przeznaczeniem na sfinansowanie/dofinasowanie wozu bojowego.
Stan faktyczny : OSP Wiewiórczyn działa od roku 1928. Aktualnie stan osobowy to 65 osób (w tym 16 osobowa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza). OSP Wiewiórczyn aspiruje do działania w ramach KSRG – posiada deklaracje członków do gotowości w KSRG a jeszcze w tym roku 2 druhów pozyska uprawnienia ratowników medycznych. Obecnie OSW Wiewiórczyn działa poprzez powołaną Jednostkę Operacyjno-Techniczną w kat.4-17 osób.
W gminie Łask na 9 jednostek OSP jedynie 3 są w KSRG. Poza tymi 3 jednostkami będącymi w KSRG, OSP Wiewiórczyn zajmuje 1 miejsce co do ilości wyjazdów na pożary i miejscowe zagrożenia.
Na wyposażeniu jednostki znajduje się jedynie STAR 244 z roku 1978 (43 lata) który w marcu tego roku nie przeszedł badania technicznego z uwagi na uszkodzenia w układach: hamulcowym, elektrycznym, hydrauliczno-pneumatycznym oraz wyciek wody ze zbiornika głównego. Dodam, że naprawy tego pojazdu uważam za pozbawione jakiegokolwiek sensu, a auto reprezentuje generację pojazdów, którą obecnie rzadko kto umiałby jeździć (niesynchronizowana skrzynia biegów wymuszająca robienie przygazówek przy zmianie biegów).
Nie chciałbym rozpisywać się, o znanych z pewnością w UMWŁ, funkcjach i roli OSP na terenach gmin wiejskich (zaufanie społeczne do OSP wynosi tam aż 94%). OSP to, oprócz podstawowego zadania jakim jest gaszenie pożarów, przede wszystkim chęć bycia aktywnym na rzecz środowiska lokalnego. To również wzajemne zaufanie, prestiż oraz istotne wartości moralne. Nic natomiast nie daje strażakom z OSP takiej rangi i poczucia własnej tożsamości jak sprawny wóz bojowy. Dla mieszkańców to niemalże polisa bezpieczeństwa. OSP jeżdżą przecież także do wypadków drogowych, podtopień czy usuwania skutków wichur – a wiemy czego doświadczamy w tym roku w województwie łódzkim. Wspomnę jeszcze o przywołanej powyżej 16-to osobowej Drużynie Młodzieżowej. To bezcenna wartość i dla członków i dla lokalnej społeczności naprawdę w wielu aspektach.
W Budżecie WŁ na 2021r w pozycji Bezpieczeństwo Publiczne i Ochrona Przeciwpożarowa odnalazłem jedynie 770.000 tyś zł. jako zadania inwestycyjne, podczas gdy w Wielkopolsce z Budżetu Województwa sfinansowano zakup 3 jednostek bojowych dla OSP.
Proszę o uwzględnienie powyższego w budżecie na rok 2022.
Z poważaniem
Paweł Drążczyk – radny SWŁ
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS