A A+ A++

Kwoty z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i innych umów o podobnym charakterze są zaliczane bez ograniczeń do źródła przychodów określanego jako „najem”, chyba że stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej.

Takie stanowisko zawarł Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 24 maja 2021 r. (II FPS 1/21).

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw (RMiŚP) wystąpił o podjęcie uchwały wyjaśniającej: „Czy w świetle przepisu art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT o zakwalifikowaniu przychodów z najmu składników majątkowych niezwiązanych z działalnością gospodarczą do wymienionego w tym przepisie źródła przychodów decydują kryteria przedmiotowe, czy też zamiar (decyzja) podatnika?”

Czytaj także:

Fiskus już łatwo nie uzna wynajmującego za firmę – uchwała siedmioosobowego składu NSA

Problemem interpretacyjnym jest to, co decyduje o związku danych składników majątkowych z działalnością gospodarczą, które znajdują się w posiadaniu osoby fizycznej i jednocześnie są przedmiotem umowy najmu. RMiŚP wyjaśnił, że problem tkwi w wykładni pojęcia „składnik majątku niezwiązany z działalnością gospodarczą” i tego, kto ma decydować o istnieniu związku z działalnością, tzn. czy decy…

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMsza święta online. Niedziela 25 czerwca. [OGLĄDAJ] od godz. 9
Następny artykułOd pierwszych dni walczyła o życie – zbiórka dla Toli