A A+ A++

Gdy nie pomagają sztuczne łzy i krople przepisane przez okulistę, warto rozważyć innowacyjną terapię Eye-Light wykorzystującą intensywne światło pulsacyjne (IPL, Intense Pulsed Light) oraz technologię Light Modulation. Impulsy IPL emitowane przez lampę błyskową delikatnie podgrzewają okolice oczodołu i kości policzkowych, pobudzając gruczoły Meiboma do aktywności i stymulując ich skurcz, co poprawia produkcję lipidów oraz owocuje zmniejszeniem odparowywania filmu łzowego. Zabieg zmniejsza także stan zapalny. W drugim etapie zabiegu pacjent zakłada maskę z wbudowana matrycą LED, która emituje światło stymulujące dolną oraz górną powiekę. Maska czerwona emituje promienie, które pobudzają fibroblasty do wytwarzania elastyny, kolagenu oraz regulują odpowiedni poziom melaniny. Działa też przeciwzapalnie. Światłem żółtym maska stymuluje układ limfatyczny – obrzęki i zasinienia pod oczami zmniejszają się.

Cały zabieg trwa ok. 20 minut. Jest nieinwazyjny, bezbolesny i całkowicie bezpieczny dla oczu. Optymalny efekt uzyskuje się po 2-4 zabiegach w odstępach 2-3 tygodni.

dr n. med. Anna Maria Ambroziak – specjalistka chorób oczu, dyrektorka medyczna i naukowa Centrum Okulistycznego Świat Oka w Warszawie, adiunkt na Wydziale Fizyki UW

Plastyka powiek

Poprawia nie tylko komfort widzenia, ale także nastrój. Opadnięcie powieki górnej fachowo nazywane ptozą to choroba, która najczęściej dotyka osoby po 50. roku życia, kiedy dochodzi do osłabienia napięcia mięśni otaczających powiekę.

Oko staje się wtedy mniejsze, jakby było przymknięte, a twarz zyskuje smutny i zmęczony wygląd. Opadająca powieka zawęża także pole widzenia od góry. Aby widzieć lepiej, pacjenci nawykowo unoszą głowę, odchylają ją do tyłu w nienaturalny sposób, co prowadzi do bólów karku i szyi, a w konsekwencji do zwyrodnień kręgosłupa szyjnego. Ponadto zwężenie szpary powiekowej (odległość między górną i dolną powieką) sprawia, że do siatkówki dociera mniej światła, co skutkuje pogorszeniem ostrości widzenia. Pacjentom z zaawansowaną ptozą trudniej czytać, oglądać telewizję czy prowadzić samochód szczególnie po zmroku.

Opadanie powieki ma wpływ na kondycję psychiczną. Według badań osoby z ptozą, szczególnie kobiety, mają wyższy poziom lęku i większą skłonność do depresji, co jest prawdopodobnie związane ze zmniejszoną ilością światła docierającą do siatkówki oka.

Problem opadnięcia powieki rozwiązuje zabieg chirurgicznego podniesienia powieki. Trwa ok. godziny i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Przez kilka dni może utrzymywać się obrzęk i zasinienie oraz przejściowe obniżenie komfortu widzenia. Ślady po cięciu są prawie niewidoczne. Już po kilku dniach oczy otwierają się, twarz odzyskuje swój naturalny wyraz. Przeciwwskazaniem do zabiegu są m.in.: choroba nowotworowa, nieuregulowane nadciśnienie czy cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, stany zapalne na skórze. Gdy ptoza ogranicza widzenie, operacja może być refundowana przez NFZ. W pozostałych przypadkach trzeba za nią zapłacić.

dr n. med. Radosław Różycki – okulista, kierownik Kliniki Okulistyki w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie, właściciel Centrum Medycznego Orbita w Warszawie

Zobacz też: Leczenie klimatem. Medycyna uzdrowiskowa ciągle działa i ma się dobrze

Zastrzyki z kwasu hialuronowego na zwyrodnienia i uszkodzenia chrząstki

Chrząstka jest jednym z najbardziej niezwykłych i wytrzymałych elementów stawów. Jeśli zacznie się „wycierać”, pojawiają się problemy i ból. Zastrzyk z kwasu hialuronowego podany bezpośrednio do stawu może te dolegliwości złagodzić. Kwas hialuronowy może też być stosowany profilaktycznie, np. u sportowców lub osób poddających swoje stawy dużym obciążeniom.

Nie jest to jednak cudowne lekarstwo, które powoduje „odrastanie” uszkodzonej chrząstki. Ta naturalnie występująca w organizmie substancja działa w stawie jak smar w łożysku, czyli zmniejsza tarcie. To opóźnia niszczenie stawu od środka i często zmniejsza dolegliwości, ale nie zastąpi operacji, gdy są do niej wskazania. Zawsze powinniśmy dążyć do ustalenia przyczyny problemu i jej usunięcia. Nierzadko jest nią otyłość – w przeciążonym stawie chrząstka zużywa się szybciej, niż powinna.

Czasem problem tkwi w nieprawidłowej osi kończyny, którą trzeba „wyprostować” operacyjnie. Innym razem chodzi o uraz, który spowodował, że odłamki kostne zwiększają tarcie w stawie, wtedy trzeba je usunąć, albo o uszkodzenia łąkotek i więzadeł w kolanie, które trzeba naprawić. Kwas hialuronowy działa w stawie przez kilka miesięcy, potem zastrzyk trzeba powtórzyć.

dr Urszula Zdanowicz – ortopeda i traumatolog, pracuje w Carolina Medical Center oraz w McGown Institute for Regenerative Medicine Uniwersytetu w Pittsburghu

Regeneracja tkanek pochwy laserem Mona Lisa Touch oraz metodą HI FU

Wraz z wiekiem tkanki pochwy wiotczeją na skutek osłabienia włókien kolagenowych oraz niedoboru estrogenów, który pojawia się w okresie okołomenopauzalnym. Pojawia się suchość, pieczenie, skłonność do podrażnień i infekcji intymnych. Osłabieniu nie tylko pod wpływem starzenia, ale także ciąż ulegają także mięśnie dna miednicy, czego konsekwencją jest obniżenie narządów dna miednicy i tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. W łagodzeniu tych przykrych i krępujących dolegliwości pomóc mogą zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej.

Laser frakcyjny Mona Lisa Touch (głowicę umieszcza się w pochwie na kilka minut) działa na głębokości ok. 1,5 mm, pobudzając procesy regeneracyjne, m.in. stymuluje fibroblasty do zwiększonego wytwarzania nowych włókien kolagenowych, poprawia ukrwienie oraz delikatnie obkurcza ścianki pochwy rozciągnięte podczas porodów. Dzięki temu zmienia się kąt nachylenia cewki moczowej i zmniejszają się lub zanikają objawy związane z nietrzymaniem moczu. Ścianki pochwy stają się bardziej elastyczne i lepiej nawilżone, wraca naturalne pH, co chroni przed infekcjami i poprawia komfort współżycia.

Jeszcze bardziej spektakularne efekty daje zastosowanie metody HI FU – ultradźwięki o wysokiej intensywności, które działają na głębokość do 4,5 mm, zwiększają ilość włókien kolagenowych, poprawiają także ich jakość, ujędrniają i uelastyczniają ściany pochwy. Optymalny efekt daje połączenie zabiegu laserem z ultradźwiękami.

Wykonuje się je w warunkach gabinetowych, są krótkie, bezbolesne i bezkrwawe. Optymalny efekt pojawia się po przeprowadzeniu trzech zabiegów w czterotygodniowych odstępach. Przeciwwskazaniem jest ciąża, zakażenie dróg rodnych i choroba nowotworowa.

dr n. med. Barbara Blicharczyk – ginekolog z 30-letnią praktyką, od 7 lat zajmuje się także ginekologią estetyczną

Korekta wad zgryzu

Wiele dojrzałych osób zazdrości młodzieży idealnego uśmiechu i żałuje, że w czasach ich młodości ortodoncja nie była tak dobrze rozwinięta jak dzisiaj. Nic straconego – dojrzały wiek nie jest przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego. Tym bardziej że prawidłowy zgryz to nie tylko kwestia estetyki. Skorygowanie wady oraz odciążenie przeciążonego przez stresowe zaciskanie zębów stawu skroniowo-żuchwowego (noszenie specjalnej szyny i fizjoterapia) daje także korzyści zdrowotne. Zmniejszenie napięcia mięśni twarzy może zlikwidować lub złagodzić przewlekłe (tzw. napięciowe) bóle głowy oraz pomóc uwolnić się od szumów usznych i chrapania.

Niektóre wady zgryzu u osób dorosłych często powodują opadanie żuchwy podczas snu i zapadnięcie się zwiotczałych pod wpływem czasu tkanek podniebienia. To skutkuje niebezpiecznymi dla zdrowia, a nawet życia bezdechami sennymi, które wpływają na odporność, powodują uczucie chronicznego zmęczenia, zmniejszają libido.

Skorygowany zgryz stanowi lepszą podporę dla tkanek miękkich twarzy, które z czasem wiotczeją i zaczynają poddawać się działaniu grawitacji – po leczeniu zmarszczki i bruzdy mogą stać się płytsze i mniej widoczne. Ponadto odciążenie stawu skroniowo-żuchwowego i rozluźnienie napięcia mięśni twarzy przynosi nie tylko ulgę w bólu, ale także sprawia, że ostre dotychczas rysy łagodnieją i twarz zyskuje pogodny wyraz.

dr n. med. Joanna Mrowiec – ortodonta z warszawskiej kliniki AsterMed

Czytaj także: Serce lubi się napić. Szczególnie wody. Co jeszcze musisz wiedzieć, żeby o nie zadbać?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStany nie nałożą karnych ceł na Wietnam
Następny artykułPorozumienie USA i Niemiec konsekwencją “lex TVN”? “Co pan bredzi?”