A A+ A++

To AMD wraz z partnerami produkującymi płyty główne dla procesorów Ryzen jako pierwsi wprowadzili pod domowe strzechy standard PCI Express 4.0, który wcześniej dostępny był tylko w rozwiązaniach profesjonalnych i/lub skierowanych do najbardziej zapalonych entuzjastów. Jak każda kolejna generacja PCIe, tak i ta wiązała się z wyższą wydajnością, która o ile w przypadku większości śmiertelników nie ma jeszcze większego znaczenia w kwestii kart graficznych, tak daje dużego “kopa” nośnikom półprzewodnikowym. SSD PCI Express 4.0 nie są jednak tanie, ale to może już niedługo się zmienić. Wszystko za sprawą propozycji M.2 od Cruciala, czyli modeli P5 Plus. Dzięki Amazonowi poznaliśmy ich ceny oraz specyfikację.

Seria nośników Crucial P5 Plus oferuje wysoką wydajność typową dla PCI Express 4.0 przy zachowaniu znacznie niższych cen niż u konkurencji.

Crucial P5 Plus - Amerykanie prezentują swoje pierwsze, wydajne i przystępne cenowo nośniki półprzewodnikowe typu M.2 PCIe 4.0 [1]

Jaki dysk SSD wybrać? Co kupić do laptopa i desktopa? Polecane dyski SSD na marzec 2021 i poradnik zakupowy od 100 zł

Crucial P5 Plus to nośnik półprzewodnikowy w standardzie M.2 2280, który korzysta z interfejsu PCI Express 4.0 x4, nowego kontrolera oraz autorskich kości pamięci typu 3D TLC NAND. Przekłada się to na wydajność do 6600 MB/s przy odczycie sekwencyjnym i do 5000 MB/s przy zapisie sekwencyjnym. Niestety wartości IOPS pozostają nadal nieznane. Tak czy siak to spory skok względem “zwykłych” Cruciali P5, które oparte na PCI Express 3.0 x4 oraz pamięciach QLC oferowały do tej pory maksymalnie do 3400 MB/s dla odczytu i do 3000 MB/s dla zapisu.

Crucial P5 Plus - Amerykanie prezentują swoje pierwsze, wydajne i przystępne cenowo nośniki półprzewodnikowe typu M.2 PCIe 4.0 [2]

Test dysku SSD Patriot Viper VP4300 2 TB. Superszybki nośnik PCI-E 4.0, który przegania nawet Samsung SSD 980 PRO

Seria Crucial P5 Plus ma składać się z trzech modeli o pojemności 500 GB oraz 1 i 2 TB. Ich wytrzymałość określana współczynnikiem TBW jest dość standardowa i wynosi kolejno 300, 600 oraz 1200 TB. Ceny na platformie Amazon wynoszą 109,99 euro (około 505 złotych) za wariant o pojemności 500 GB, 183,99 euro (około 839 złotych) za wersję 1 TB i wreszcie 373,99 euro (około 1709 złotych) za model 2 TB. To zdecydowanie taniej niż u większości renomowanej, dostępnej do tej pory w sklepach konkurencji. Jak widać produkowanie własnych kości NAND ma plusy.

Źródło: Amazon

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKatoliccy działacze tropiący Wiedźmuchy wydali oświadczenie. “Podprogowe wartości pogańskie”
Następny artykułNowi wice